Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Rudes muiža (Rudden)

Adrese: "Rudes muiža", Laidu pagasts, Kuldīgas novads, LV-3330

Viena no vislabāk saglabātajām lauku ampīra muižām Kurzemē. Rudes muižas vēsturiskais centrs ar vienkāršu, bet cēlu ampīra stila kungu namu, stalli, kūtīm un kalpotāju mājām izvietots ainaviskā t.s. Rudes kalnā.

 

Muižas apbūve ir vietējas nozīmes kultūrvēstures piemineklis. Muižas parkā aug viena no dižākajām Latvijas liepām.

 

Muiža tagad ir privātīpašums.

 


Rudes muižas Kungu nams pilnībā saglabājis sākotnējo telpu plānojumu, fasādi interjera koka daļas un sienu apdari. Ēkai divi stāvi bez pagraba un dakstiņiem klāts jumts ar pusšļauptiem galiem. Pirmajā stāvā 19. gadsimtam raksturīgs plānojums ar koridoru, kas ved visā garumā, sākot no ieejas ēkas vienā galā un noslēdzoties pie vecās atejas ēkas otrā galā. Koridora abās pusēs izvietotas kalpu dzīvojamās telpas ar masīvu siju griestiem, kuru starpās pamīšus klāti plati dēļi, kā arī dažas telpas produktu glabāšanai, kurām izbūvētas iespaidīgas mucveida velves. Otrais stāvs sadalīts divās anfilādēs, sekojot baroka laika tradīcijām. Proti, ēkas garenvirzienā izbūvētas divas telpu rindas, katrā pa piecām istabām, tās savieno plašas divviru durvis. Grīdas pārsvarā oriģinālas, klātas ar masīviem platiem dēļiem.

 

Saglabājušies arī vairāki oriģinālie logi un vairums durvju. Kā īpašu stila akcentu jāizceļ divas kāpnes – vecās ampīra un jaunākas – historisma stilā. 2008. gada vasarā 2. stāva telpās tika atrasti oriģināli griestu un griestu ieloces dekoratīvi zīmējumi, kas būtu datējami ar 19. gadsimta 2. cet. vai bīdermeijera tradīciju.
manasvietas.blogspot.com

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu