Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Reņģes muižas pils

Reņģes muiža (Rengenhof)

Rubas pagasts, Saldus novads
+371 63825665

Reņģes muižas apbūve izveidojusies Vadakstes upes krastā. Pagalma vienā pusē pie upes bijusi kungu māja un tai pretī – saimniecības ēkas un kalpu māja, veidojot slēgtu pagalmu. Ēkām blakus 1882. gadā uzcelts muižas ūdenstornis. Pašreizējā muižas pils celta 1881. – 1882. gadā baroniem fon Nolkeniem. Arhitektoniski tā veidota franču baroka stilā ar neorenesanses stilam raksturīgiem dekoratīviem motīviem. Šobrīd daļēji saglabājusies pils interjera dekoratīvā apdare, kā arī vairākas krāsnis un kamīni. Ceļu uz pili akcentē skaista liepu aleja, bet pie pils, Vadakstes upes krastā, plešas 19. gs. beigās ierīkotais 42,5 ha liels muižas parks ar 35 svešzemju koku un krūmu stādījumiem. Pilī šobrīd atrodas Rubas pamatskola.

turisms.saldus.lv

 

 

Reņģes (Ringen) muižas pils celta Voldemāra fon Nolkena laikā (1881–1882). Projekta autori bijuši arhitekti Reinholds fon Zīverss un Makss Šervinskis. Muižas pils interjeru apdare gandrīz pilnībā saglabājusies – plastiskais dekors, ēdamzāles griestu koka kasetējums un sienu paneļi, durvis ar grezniem neorenesanses apkalumiem, 11 greznas podiņu krāsnis, un 3 kamīni. Pagalma vienā pusē pie upes celta kungu māja un tai pretī saimniecības ēkas un kalpu māja, veidojot slēgtu pagalmu. Tām blakus 1882. gadā uzcelts arī ūdenstornis. Lejāk pie ceļa ir arī ūdensdzirnavas un tālāk kalnā vējdzirnavas. Pēdējais muižas īpašnieks - Mihaels fon Reiterns. Tagad pilī atrodas Rubas pamatskola.

www.zudusilatvija.lv


Pirmais Rubas jeb Reņģes muižas īpašnieks bijis Rotgers fon Ašbergs, kurš pēc Livonijas ordeņa valsts sabrukuma 1574. gadā saņēmis šeit īpašumā zemi. Vilhelms fon Ašbergs, kurš 18. gs. 2. pusē mantojis muižu, to 1789. gadā pārdevis savam brālim Kristofam. 1794. gadā, kad Vilhelms pēc laulībām ar grāfieni Terēzu Ketleri no Ezeres bija kļuvis arī par Ezeres muižas īpašnieku, iemainījis Reņģi pret Ezeres muižai piederošo Bruzilu muižu, līdz ar to Reņģe kļuvusi par Ezeres muižas vienu daļu. Kad Ezeres muižu 1835. gadā nopircis Krievijas bagātnieks barons fon Štiglics, arī Reņģe kļuvusi par viņa īpašumu. 1879. gadā par Reņģes muižas īpašnieku kļuvis toreizējā Ezeres barona Gustava fon Nolkena dēls Voldemārs fon Nolkens (vēlāk pieņēmis grāfa Reiterna titulu). Viņa dēls grāfs Mihails – pēdējais Reņģes muižas īpašnieks, kritis 1919. gadā, landesvēra sastāvā cīnoties pret boļševikiem.

Pils ēka, kura saglabājusies līdz mūsu dienām, celta barona Voldemāra fon Nolkena laikā (1881–1882). Projekta autori bijuši arhitekti Reinholds fon Siverss un Makss Šervinkis. Pēdējais, jādomā, projektējis arī celtnes greznos interjērus. Pils ir vienstāva mūra ēka ar cokolstāvu un mansarda izbūvi.

Šobrīd daļēji saglabājusies pils interjēra dekoratīvā apdare kā arī vairākas krāsnis un kamīni. Tagad pilī atrodas Rubas pamatskola. Netālu no pils, pie saimniecības ēkām atrodas savdabīgs muižas ūdenstornis, kurš celts 1882. gadā.
www.vietas.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu