Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Popes muiža

www.zudusilatvija.lv

Popes muižas pils ir fon Bēru dzimtas Popes atzara īpašums – celta 17. gs. pirmajā pusē. Divstāvu ēka ar izvirzījumu ēkas vidusdaļā trīs stāvu augstumā un vaļēju terasi. Terases dzelzs margas – gotiskās formās. Ēkas galā divstāvu un vienstāvu 17.–18. gs. ēka kapitāli pārbūvēta. Izbūvēti 4 mezonīni, 4 skursteņi. Parādes durvis aptver portāls, balstīts uz 4 apaļām koka kolonnām. Pilij bijuši 78 stikla logi, kas tai laikā skaitījies liels greznums un bagātības apliecinājums. Par to liecina 18. gs. sākuma inventarizācijā izdarītais īpašais stikla rūšu un metāla kaluma uzskaitījums. 18. gs. sākumā – ap 1720. gadu Popes pilī sākta atkal jauna pārbūve, kuras rezultātā pilī bijušas šādas telpas: halle, galerija, parka zāle, biljarda zāle, gleznu zāle, zaļā istaba, kungu istaba, lauksaimniecības istaba, bibliotēka, mūzikas istaba. Bez tam pilī bijušas vairākas guļamistabas un palīgtelpas. Muižu aptvēris dārzs, uz kuru veduši vārtiņi. 1840. gadā, pēc muižas pārbūves, pils iegūst savu tagadējo izskatu. Kopš 1940. gada Popes pilī atrodas pamatskola.
www.zudusilatvija.lv

Mednieku namiņš (Pope Manor Hunting Castle)

Popes muižas ansamblis
Muižas ansambli veido vairākas ēkas – pils, Mednieku namiņš (dzīvojamā torņa tipa ēka), ap parādes laukumu doktorāts, muižas pārvaldnieka ēkas, klēts, stallis. Muižas centra ēkas grupējas ap taisnstūra pagalmu un apaļu zāliena rundāli vidū. Blakus pilij, parka pusē, atrodas vecā pils, jeb "medību pils"  celta 1653. gadā, dzīvojamā torņa tipa ēka.

 

Ceļš uz muižas centru sākas piecu ceļu krustojumā. Blakus autobusu pieturai atrodas kādreizējā kroga ēka, tagad klubs. Pretējā pusē vecā aptiekas ēka (1895. g.). Muižas ceļš ved kalnā. Pirms iebrauktuves pagalmā nedaudz maina virzienu un krustojas ar otru ceļu, kurš vienā galā ved uz baznīcu, bet otrā uz muižnieku dzimtas kapenēm. Interesanti, ka aleja no baznīcas vārtiem uz baronu dzimtas kapiem nav pilnīgi taisna, bet mazliet novirzīta. Iespējams, ka baronam nav gribējies, iznākot no baznīcas, ikreiz redzēt savu pēdējo atdusas vietu.Tagad baronu kapi nolīdzināti, kapu plāksnes pārvietotas pie baznīcas, bet vietējo kalēju (Baueru) kaltais žogs Ņikitas Hruščova valdīšanas laikā pārkausēts un izlietots pēc Popes vietējo patriotu uzskatiem "svarīgākiem" mērķiem. Saglabājusies tikai no granīta veidotie žoga pamati visapkārt kapiem. Atjaunoti vārti pie ieejas kapsētas teritorijā.

 

Popes muižas vēsture

Šī novada kolonizāciju vācieši sākuši no tagadējā Rindas ciema, kur uzcēluši pili Angermindi (iespējams, ka tas noticis ap 1250. gadu). Rindas pils nopostīta poļu – zviedru kara laikā un pilnīgi sabrukusi 17. gs. vidū. Kurzemes bīskapijas zemju pēdējais īpašnieks hercogs Magnuss 1581. g. Angermindes novadu izlēņo Johannam fon Bēram. Pēdējais savas lēņu zemes sācis iegūt un paplašināt jau kopš 1562. g., kļūstot par vienu no etekmīgākajiem Kurzemes muižniekiem. Pēc vienām ziņām 1562. gadā bīskaps Magnuss nodod Bēru dzimtai Angermindi kā lēņu īpašumu, bet 1581. gadā parādu dēļ to pārdod Bēru dzimtai. Otra versija Magnuss parādu dēļ Angermindi ieķīlājis Puzes baronam Grotgusam, bet 1581. gada 8. septembrī Ārlavas pilī barons fon Grothuss noslēdz līgumu ar baronu fon Bēru no Hannoveras, ka novads pāriet Bēru īpašumā. Par to Grothuss saņem 16 tūkstošus dālderu.

 

Pirmā mūra ēka Popē celta 16. gs. beigās kā medību pils. Tā kalpojusi baronu Bēru dzimtai par apmešanās vietu medību izbraukumos no dzīves vietas Rindā. Iespējams tā varēja būt šodien ar "Mednieku namiņa" nosaukumu pazīstamā ēka. ("Mednieku namiņš"  dzīvojamā torņa tipa ēka, Latvijā šāda tipa ēkas ienāk Livonijas kara laikā). Bet iespējams arī ka tikpat senas ēkas atliekas vēlāk iekļautas tagadējās muižas pils pamatos.

 

18. gs. sākumā muižā notikusi inventarizācija, tajā uzskaitītas pavisam 23 ēkas: pils, muižkunga māja ar klēti un stalli, rija, dzīvojamā māja, sarkanā klēts, stallis, lopu kūts, divi zirgu staļļi, ratnīca, siena šķūnis, kalpu māja, pirts, smēde, brūzis, iesala rija, krogs, ceptuve, ratu šķūnis, mucu māja u. c..18. gs. sākumā netālu no muižas (domājams, pie Krojvalka) dedzināta purva rūda. Muižā bijušas divas papīrfabrikas, sīrupfabrika, kura izmantota arī Latvijas Republikas laikā. 18. gs. tiek paplašināts parks un izveidotas alejas.
www.ventspilsnovads.lv

Doktorāts (Former Ambulance building of Pope Manor)

19. gs. 40. gados veikta pils paplašināšana. Pils rietumu galam piebūvēts jauns korpuss un tam galā vēl vāgūzis. Rezultātā zuda ēkas simetrija un pagalma plānojuma viengabalainība. Šajos gados muižas centra taisnstūrveida pagalmu papildināja vēl divas ēkas pārvaldnieka māja un doktorāts, kurā atradās aptieka un slimnīca.

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu