Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Oleru muiža

Oleru (Ohlershof) muižas komplekss atrodas Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta teritorijā blakus Oleru purvam. Muiža veidojusies 18. gadsimtā un sākotnēji tajā bijusi koka kungu māja ar saimniecības ēkām. Jauns muižas centrs tika uzcelts 18. gadsimta beigās agrā klasicisma stilā ar mūra ēkām, kas novietotas ap parādes pagalmu. Pretī iebraucamajam ceļam bija kungu māja ar mansarda jumtu, abās pagalma malās, viena otrai pretī – klēts un pārvaldnieka māja. Aiz kungu mājas, uz ezera pusi, izveidoja dārzu un parku, kas 20. gadsimta vētrā izpostīts.

Kungu mājā interjeru apdari veidoja agrajam klasicismam raksturīgi sienu gleznojumi. Tie bija risināti rāmju paneļu sistēmā ar medaljoniem, ainavām, ziedu vītnēm un supraportiem virs durvīm. Unikālākā bija tā sauktā "gleznu galerija" – uz sienām gleznotas iluzoras gleznas rāmjos. Lielākā daļa gleznojumu ir saglabājušies. Muižas kungu māja cietusi 2000. gada februārī ugunsgrēkā, šobrīd uzsākta tās atjaunošana. Pie kungu mājas ir neliels parks.18. gadsimtā muižas īpašnieks bija barona fon Krīdenera dzimta. Šobrīd privātīpašums.
www.zudusilatvija.lv

 


Nonākot Oleru muižā, sajūti senās lauku muižas kādreizējo dzīvesveidu. Radošā mākslinieku ģimene – Kārlis un Ieva Zemīši, kuri šobrīd saimnieko muižā – laipni ver sava nama durvis, piedāvājot gan ekskursijas pa muižu un ainavu dārzu, gan rīkojot koncertus un Dārza stāstu pasākumus.

Vietas aizsākumi meklējami 16., 17. gs., kad te saimniekoja fon Engelhartu dzimta un no 1836. gada – fon Krīdeneru dzimta. 18. un 19. gs. lauksaimniecība, lopkopība un mežsaimniecība bija galvenās muižas saimnieciskās darbības jomas, savukārt 19. gs. beigās un 20. gs sākumā muiža kļuva iecienīta medību vieta. Padomju gados muižas kompleksā darbojās skola, kuras pastāvēšanas laikā ainava piedzīvoja radikālas stilistiskas izmaiņas – tika iestādītas simetriskas liepu alejas, bet ēku iekļāva cirptu klinšrozīšu un tūju stādījumi.

 

Astoņdesmito gadu beigās, līdz ar Atmodas sākumu, par Oleru muižas īpašniekiem kļuva tās pašreizējie saimnieki, turpmāko gadu laikā ieguldot lielu darbu muižas būvdetaļu restaurācijā, vēsturiskās ainavas bagātināšanā un agrākā ainavu dārza plānojuma izveidē pēc 19. gs. vidus romantisma dārzu tradīcijām.

Netālu no muižas atrodas ~ 1km garā Oleru purva dabas taka  ar laipu un skatu torni.

Oleru muiža, Jeru pagasts
olerumuiza.lv
+371 29251565
olerumuiza@gmail.com

visit.valmiera.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu