Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Mežotnes pils

Mežotnes pils jeb bijusī Mežotnes muižas kungu māja (Mesothen) atrodas Bauskas novada Mežotnes pagasta Mežotnē. To klasicisma stilā pēc Pēterburgas galma arhitekta Džakomo Kvarengi meta uzcēla Johans Georgs Ādams Berlics 1798.–1802. gados. Netālu atrodas bijušās muižas ēkas – kalpu māja, staļļi, pārvaldnieka māja un klētis. No 1797. līdz 1920. gadam Mežotne bija Līvenu dzimtmuiža.

Vēsture
1309.–1322. gadā Livonijas ordeņa mestrs Gerhards fon Jorke senajā zemgaļu pilskalnā uzcēla ordeņa pili. Hercoga Jēkaba valdīšanas laikā 1648. gadā viņa īpašumos Lielupes labajā krastā iepretī senajam Mežotnes pilskalnam uzcēla manufaktūru, kurā auda tajā laikā ļoti pieprasītos brokāta audumus un gobelēnus. 18. gadsimta vidū muižu uz laiku ieguva Johans Frīdrihs fon Mēdems, tajā 1761. gadā dzimusi nākamā Kurzemes un Zemgales hercogiene Doroteja fon Mēdema.

Pēc Kurzemes un Zemgales hercogistes inkorporācijas Krievijas impērijā 1795. gadā ķeizariene Katrīna II hercogu Mežotnes muižu nodeva mūža lietošanā savu mazbērnu audzinātājai Šarlotei fon Līvenai (1742–1828), bet ķeizars Pāvils I Mežotnes muižu padarīja par Līvenu dzimtas īpašumu un 1799. gadā viņiem piešķīra mantojamu grāfu titulu.

 

Šarlote fon Līvena pils ēkas celtniecību uzsāka 1797. gadā pēc itāļu arhitekta Džakomo Kvarengi projekta, celtniecību vadīja no Berlīnes atbraukušais vācu arhitekts Johans Georgs Ādams Berlics. Celtniecības darbus pabeidza 1802. gadā, bet iekšējās apdares darbi turpinājās līdz 1817. gadam. Muižas kungu māju apņem angļu stila ainavu parks ar plašu lauku ēkas priekšā. Lielupes krastā bija paviljons, no kura saglabājušies vienīgi pamati.

Pēc 1920. gada agrārās reformas pēdējais muižas īpašnieks Anatols Līvens to atstāja un no 1921. gada līdz 1944. gadam muižas centrā atradās lauksaimniecības skola. Mežones muižas zemi sadalīja 110 jaunsaimniecībās ar kopējo platību 1696 ha. Otrā Pasaules kara laikā pie Mežotnes tika forsēta Lielupe un kauju gaitā muižas ēkas daļēji sagrāva. Pēc kara 1946. gadā bijušajā muižas centrā izveidoja Latvijas lauksaimniecības selekcijas un izmēģinājumu staciju, kungu mājā atradās administrācijas telpas un darbinieku dzīvokļi. 1958. gada beigās sākās restaurēšana, kas ieilga līdz 2001. gadam.

1996. gadā Mežotnes pils tika nodota Valsts nekustamo īpašumu aģentūrai. 2000. gadā pils trešajā stāvā iekārtoja viesnīcu. Ēku līdz 2017. gada novembrim apsaimniekoja SIA "Mežotnes pils", taču tagad to uz 12 gadiem iznomā SIA “CV–R” par 2737 eiro mēnesī.
lv.wikipedia.org

 


Mežotnes pils ir viens no spilgtākajiem klasicisma arhitektūras paraugiem Latvijā, ko vēl ievērojamāku padara harmoniskā ainava ap to, vienotā ansamblī savijot pašu pili, skaisto parku un līdzās esošo Lielupi.

Mežotnes pils atrodas Lielupes labajā krastā, 10 km attālumā no Bauskas. Šeit apmeklētājus priecēs pils ar ainavu parku, atjaunotā kupola zāle, krodziņš, restorāns un viesnīca. Iecienīti ir svinīgie pasākumi, kā, piemēram, koncerti, tematiskās balles vai klasiskās dejas.

Mežotnes pilī:

  • baudiet romantiskas brīvdienas Mežotnes apkārtnē, ar piedāvājumu var iepazīties Mežotnes pils mājas lapā;
  • palutiniet sevi un savus mīļos, nakšņojot Mežotnes pils viesnīcā;
  • sviniet svētkus Mežotnes pilī;
  • ieturiet maltīti Mežotnes pils restorānā vai krodziņā "Ceļotājs".


Ainavu parks
Mežotnes lepnums ir angļu stila ainavu parks. Parkam ir trīs daļas – parādes pagalms, vasaras parks un ziemas parks. Parka vidū ir dabiska grava, kas norobežo vasaras parku no ziemas parka. Viens no galvenajiem celiņiem ved gar skaisto Lielupi. Otrs celiņš vijas gar parka austrumu pusi, un tā vidusdaļā ir neliels paugurs, kas rada optisku parka paplašinājuma ilūziju.

Muižas vēsture
Tālā pagātnē Mežotne bija seno zemgaļu nocietināta vieta, bet Mežotnes muižas vēstures pirmsākumi meklējami hercoga Jēkaba laikā 17. gadsimta vidū.

1795. gadā Krievijas cariene Katrīna II Mežotnes muižu nodeva mūža lietošanā savu mazbērnu audzinātājai Šarlotei fon Līvenai. Pāris gadus vēlāk cars Pāvils I Mežotnes muižu padarīja par Līvenu dzimtas īpašumu un pašu bērnu aukli iecēla grāfienes kārtā.

Muižas ēka
Tagadējā Mežotnes pils ēka celta no 1797. līdz 1802. gadam pēc itāļu arhitekta Džakomo Kvarengi projekta. 1920. gadā agrārās reformas gaitā Līveni Mežotnes pils īpašumu zaudēja, un tajā tika ierīkota lauksaimniecības skola. Otrā pasaules kara laikā pils ēkas daļēji sagrāva. Restaurācijas darbus sāka Mežotnes selekcijas un izmēģinājumu stacija.
www.latvia.travel

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu