Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Mēru muiža un Smiltenes novada muzejs

Mēru muižas (vācu: Mehrhof) kungu māja atrodas Smiltenes novada Bilskas pagasta Mēros.

Vēsture
Mēru muiža minēta 17. gadsimta Zviedru Vidzemes laika muižu revīziju dokumentos. 19. gadsimta vidū izveidojās muižas centrs ar kungu māju, stalli, kūtīm un šķūni. Saimniecības ēkas ir laukakmeņu mūra celtnes, kuru ailas mūrētas no sarkaniem ķieģeļiem un sākotnēji tām ir augsti dakstiņu jumti.

1907. gadā muižas īpašnieks Jākobs Hekers uzcēla jaunu kungu māju neorenesanses stilā. Pēc 1920. gada zemes reformas Mēra muiža (Mehrhof) sadalīta 91 vienībā 1464 ha kopplatībā, kungu mājā iekārtoja pagasta skolu. Pēc Otrā pasaules kara tajā darbojās Birzuļu pamatskola, kas slēgta 2009. gadā. 2011. gadā Mēru muižas kungu ēkā izveidoja Smiltenes novada muzeju.

Ēkas apraksts
Tagadējo muižas kungu māju tās, iespaidojoties no vēlīnā vācu manierisma. Tai ir glezniecisks siluets, iespaidīgi izmēri, celtnes būvapjomu veido divi ar stāviem zelmiņiem rotāti nevienāda lieluma flīģeļi, augsts kārniņu jumta segums ar masīvu kvadrātisku torni un jumta izbūvēm. Pilij bijuši grezni interjeri, no kā saglabājušās durvis, koka apšuvuma paneļi, griestu apdare kokā.
lv.wikipedia.org

 


Mēru muiža un Smiltenes novada muzejs

Mēri, Bilskas pagasts, Smiltenes novads, LV-4706

+371 25776631
muzejs@smiltenesnovads.lv

Muižas teritorijā ir apskatāma muižas pils, kas ir celta 1905. gadā – romantiska eklektisma stilā ar tornīšiem, kuri tai piedod senlaicīgu izskatu. 1926. gada vasarā muiža tika pārbūvēta skolas vajadzībām un šobrīd vairs nedarbojas. Apskatāma muižas pils, kas celta 1905. gadā neorenesanses stilā, iespaidojoties no vēlīnā vācu manierisma. Tai ir glezniecisks siluets, iespaidīgi izmēri, celtnes būvapjomu veido divi ar stāviem zelmiņiem rotāti nevienāda lieluma flīģeļi, augsts kārniņu jumta segums ar masīvu kvadrātisku torni un jumta izbūvēm. Pilij bijuši grezni interjeri: saglabājušās durvis, koka apšuvuma paneļi, griestu apdare kokā. 1926. gada vasarā pārbūvēta skolas vajadzībām, kura ēkā darbojusies līdz 2009. gadam.

Muižas telpās kopš 2011. gada atrodas Smiltenes novads muzejs, tajā ir aplūkojama Smiltenes novada medicīnas vēstures ekspozīcija un Birzuļu pamatskolas muzeja ekspozīcija. Muzeja izstāžu zālē regulāri apskatāmas jaunas izstādes. Muižā pieejama arī telpu noma.
visit.smiltenesnovads.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu