Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Mazstraupes pils

Mazstraupes muižas pils bijusi Rīgas arhibīskapa vasaļu Rozenu pils. Līdz šim zināmajos rakstos pils pirmo reizi pieminēta 1408. gadā. Sākotnēji pils bijusi kāšveida celtne ar nocietinātu iekšējo pagalmu, kuru apjozuši augsti mūri, ar tajos iebūvētiem. Sienu biezums sasniedzis gandrīz 2 metrus. Mazstraupes pils ir vairākkārt pārbūvēta, tā pamazām arvien mazāk līdzinoties cietoksnim un iegūstot plašas un greznas muižas izskatu ar neogotikas elementiem. 1939. gadā nojauca pils vārtu torni un ziemeļu korpusu, kurš bija avārijas stāvoklī.

Kopš 1930. gada Mazstraupes pilī atrodas skola. Līdz 1993. gada ugunsgrēkam, pils telpu plānojums bijis gandrīz tāds pats kā barona Meijendorfa laikā, taču pēc atjaunošanas darbiem ēka vairāk piemērota skolas vajadzībām. Mazstraupes pilī arī mūsdienās darbojas Straupes pamatskola.

Arhitektūras stils: neogotika

Senais nosaukums: Schloß-Kleinroop
www.tourism.straupe.lv

 


Mazstraupes pils (vācu: Klein-Roop) bija 15. gadsimtā celta Rīgas arhibīskapijas vasaļu pils senās Idumejas teritorijā pie Braslas upes, netālu no Lielstraupes pils (mūsdienās Pārgaujas novada Straupē). Tai garām veda Limbažu–Cēsu ceļš. 18.–19. gadsimtā viduslaiku pili pārbūvēja par Mazstraupes muižas kungu māju, tās ēkā mūsdienās iekārtota Straupes pamatskola.

Vēsture
Straupes Mazā muiža (luttike hove by Rope) pirmo reizi minēta kādā 1408. gada dokumentā. Mazstraupes pils (Kleinroop) vārds atrodams 1555. gada Livonijas piļu sarakstā, sākotnēji tā piederēja Rozeniem. 1582. gada Jamas Zapoļskas miera līgumā Mazstraupes pils nav pieminēta, pēc līguma noslēgšanas Straupes pilsnovadu iekļāva Polijas–Lietuvas kopvalstij piederošās Livonijas Pārdaugavas hercogistes Pērnavas vaivadijā. Pili atdeva jezuītiem, kas tajā iekārtoja vīriešu klosteri.

Poļu-zviedru kara laikā klosteri slēdza, 1601. gada piļu revīzijā tā pieminēta kā Mazā Straupe (Klein Rope), kuras īpašnieks bija Johans no Rozenes. 1638. gada Zviedru Vidzemes piļu revīzijā minēts, ka pils īpašniece bija Fabiāna Rozena radiniece Sofija Mengdena. Pēc Lielā Ziemeļu kara 1727. gadā pili nopirka Krievijas impērijas ķeizara Pētera II galminieks grāfs Kārlis Gustavs Lēvenvolde (Löwenwolde), pēc viņa nāves 1735. gadā tajā saimniekoja viņa atraitne Šarlote, dzimusi Rozena. 1742. gadā viņa pili pārdeva Georgam Johanam Meijendorfam (1718–1771), kas pili pilnīgi pārbūvēja. Pēc viņa pils īpašnieki bija Kazimirs fon Meijendorfs (1749–1813), Georgs fon Meijendorfs (1795–1863), Fēlikss fon Meijendorfs (1834–1871). Pēdējais muižas īpašnieks bija Aleksandrs fon Meijendorfs (1869–1964), kas 1919. gadā devās bēgļu gaitās uz Angliju. Pilī iekārtoja Straupes skolu, 1938. gadā nojauca seno pils torni.

Apraksts
Mazstraupes pils bija celta Braslas upes labajā krastā pie dzirnavu ezera. Senākā pils daļa bija 6,5х8,7 metrus liels kvadrātveida četrstāvu sargtornis ar pagrabu zem tā. Torņa sienu biezums sasniedza 2,2 metrus, tajā bija 3,9 metrus plati iebraucamie vārti. Pils tornim vēlāk bija piebūvēti vairāki dzīvojamie korpusi. Pils torni nojauca 1938. gadā.
lv.wikipedia.org

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu