Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Liepupes muiža (Pernigele)

Salacgrīvas novads, Liepupes pagasts, Liepupe, LV-4023

Rezervācija
+371 278 028 01

Pasākumu organizācija
+371 263 828 99

Viesnīca, restorāns (darba laikā)
+371 64 020 268
info@liepupesmuiza.lv
rezervacija@liepupesmuiza.lv
www.liepupesmuiza.lv


Vidzemes baroka pērle – Liepupes muiža ir ar mīlestību radīta vieta. Muiža celta 1751. gadā pēc arhitekta J. Andreasa Hāberlanda  projekta un atrodas stundas braucienā no Rīgas, Salacgrīvas novadā, kultūrvēsturiski bagātā vietā, 5km attālumā no Vidzemes skaistā, akmeņainā jūras krasta. Liepupes muižu ieskauj simtgadīgs 3,5 ha liels ainavu parks ezera krastā. Baroka stilā celtā muiža šodien ir kļuvusi par Latvijas kultūras mantojuma neatņemamu daļu un  pēc astoņu gadu ilgas restaurācijas, 2013. gada vasarā, muiža tika atjaunota, saglabājot senatnīguma elpu. Atjaunotajā muižas kompleksā ir ierīkota eleganta lauku viesnīca, Kungu mājas otrajā stāvā un Pārvaldnieka ēkā kopā izvietoti 16 apartamenti, kas ir ieturēti romantiski elegantā lauku stilā – sienas grezno ekskluzīvā britu zīmola Sanderson tapetes, istabās ir īstu koka dēļu grīda. Luksus ir it visā – to var baudīt gan ērtajos matračos ar satīna gultas veļu, gan vanasistabās ar īstām čuguna vannām un ekskluzīvu aprīkojumu. Katrs numurs ir īpašs, ar individuāli veidotu dizainu. Kungu mājas pirmā stāva telpu interjers veidots kā kopēja, gaismas caurstrāvota telpa, kur zāles saplūst cita ar citu. Pirmā stāva telpas un pagrabs paredzēti viesu uzņemšanai – vakariņām, banketiem, SPA, kamerkoncertiem vai korporatīvām sanāksmēm. Liepupes muiža viesmīlīgi aicina ikvienu uz nesteidzīgu atpūtu, baudot senatnīgo krāšņumu mūsdienīgā luksuss servisa līmenī.
www.pilis.lv

 


Vēsture
Liepupes muižas kungu māja ir celta 1751 gadā un tā ir viena no vislabāk saglabātajām baroka laika muižām Vidzemē. Tās arhitektoniskā risinājuma autors bijis Rīgas mūrniekmeistars Johans Andreas Hāberlands, slavenā Kristofa Hāberlanda tēvs. Kungu mājas vēsture saistāma ar pazīstamo fon Meku un mazāk zināmo fon Zengeru dzimtu vārdiem.

18. gadsimta pirmajā pusē, lai sāktu un pabeigtu greznās Liepupes kungu mājas celtniecību, rūpes uzņēmās muižas īpašnieka Frīdriha Vilhelma fon Meka atraitne Anna Sofija (dzimusi fon Duntena) un viņu dēls Georgs Frīdrihs, kurš pēc dienesta sakšu armijā atgriezās Liepupē un lika lietā pieredzēto Saksijas arhitektūrā un interjera risinājumos.

 

Pēc Georga Frīdriha pēkšņās nāves muižu mantoja viņa brālis Johans Gothards, kura dēls Burhards Frīdrihs tēva vērtīgajā bibliotēkā vadīja sirsnīgas sarunas ar Garlību Merķeli. Savās atmiņās G. Merķelis raksturojis arī savu draugu Frīdrihu: sava eminentā prāta un zināšanu dēļ bija kļuvis Jēnā un Kēnigsbergā tik ievērojams, ka vēl pāris gadu pēc atgriešanās mājās turpināja saraksti ar filozofu Reinholdu no Jēnas, ar Krauzu no Kēnigsbergas un pat ar Kantu. 1794.gadā Frīdrihs saslima ar smadzeņu iekaisumu un 25 gadu vecumā mira. Piecus gadus vēlāk pasauli atstāja arī bēdu salauztā māte, bet īpašumu mantoja Frīdriha jaunākais brālis Georgs Kristofs, kurš atjaunoja Liepupes muižas bohēmu un dzīvoja pāri līdzekļiem. 19.gadsimta 20.gados, paņēmis līdzi muižas arhīvu, Georgs Kristofs kopā ar ģimeni aizceļoja uz Sanktpēterburgu.

1829. gadā muižu iegādājās fon Zengeri, kuri tajā saimniekoja līdz 1922. gadam. 30. gados muižā ierīkoja laukstrādnieku skolu, kas darbojās līdz Otrajam pasaules karam. Bijušais muižas īpašnieks, Frīdrihs Zengers, šajā laikā veiksmīgi darbojies kuģniecības nozarē un bieži uzturējies Liepupē.


Kara laikā Liepupes muižas ēkas necieta, taču apkārtnes ainava zaudēja skaistos kokus iekoptajā muižas parka teritorijā un kastaņu aleju. Pēc kara kungu mājā iekārtoja padomju saimniecības „Liepupe” centru, izvietojot ēkā kantori, bibliotēku un klubu. Padomju saimniecības laikos par ēku rūpējās un uzturēja to kārtībā.

Nesenā pagātnē Liepupes kungu māja ilgu laiku bija nepelnīti pamesta un neizmantota. 2004. gadā tā tika iekļauta "100 apdraudētākie Eiropas kultūras pieminekļi" sarakstā, jo atradās uz sabrukšanas sliekšņa. Laimīgas nejaušības rezultātā muižu 2004. gada nogalē iegādājās Egita Lauska, kas astoņu gadu laikā īstenoja kungu mājas rekonstrukciju un izveidoja tās interjeru. Lai arī laika gaitā kungu mājas ārējais izskats mainījies, to laiks ir saudzējis un kopējā ēkas kompozīcija ļoti labi saglabājusies. To ieraudzīs katrs, kurš atradīs laiku baudīt Liepupes muižas vēstures īpašo gaisotni.
www.liepupesmuiza.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu