Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Lamiņu muiža

Lamiņu muižas celtniecība vēstures avotos datēta ar 18. līdz 19. gadsimtu, taču pašreizējo izskatu tā ieguvusi 19. gadsimta vidū, kad to ieguvis Rīgas tirgotājs Fērmanis, kurš lika te uzcelt jaunu kungu māju. Līdz ar jaunās pils būvi tika radīts arī parks ar dekoratīvi apcirptiem kokiem, izveidoti celiņi, puķu dobes un dīķi. 1912. gada muižas aprakstā teikts, ka šis parks ir rets vecfranču un rokoko stila paraugs visā Baltijā. Šobrīd muižā atrodas Dzirciema speciālā internātskola.

Lamiņi, Pūre pagasts, Tukuma novads
www.visittukums.lv

 


Lamiņu muiža ir viena no ievērojamākajām Pūres pagasta muižām. Kā Lammingen (atsevišķos avotos arī Lievenhof, jo 18. gadsimtā Līvenu dzimtas valdīšanas laikā šo novadu dēvēja par Lievenhoft) tā pirmo reizi minēta 1397. gadā. Kā pirmais tās īpašnieks minēts Livonijas ordeņa mestrs fon Burgs, bet 1397. gadā tā izlēņota Markvaram Stekermanam. Laika posmā no 1424. gada līdz 1745. gadam Lamiņu muižas īpašnieki bija fon Butlaru dzimta. Lamiņu muižas pils kompleksā ietilpst pils, ratnīca, stallis, klēts, kapliča, baznīca un ainavu parks.

Lamiņu muižas pils komplekss veidojies laikā, kad to apsaimniekojis tirgotājs Hanks no 1810. līdz 1830. gadam (atsevišķos avotos tiek minēts arī tirgotāja Jēkaba Karla Fērmana (Jacob Carl Fehrmann) vārds). Lamiņu muižas ratnīca celta 1827. gadā. Lamiņu muižas kapliča celta 1830. gadā. Pie Lamiņu muižas saglabājies 18. gadsimtā terasēs veidots regulārais baroka dārzs ar bosketiem. To veidojis slepenpadomnieks un franču majors Vilhelms Heinrihs fon Līvens un viņa sieva (dzimusi grāfiene de Lacy), kuru īpašumā muiža bija no 1745. gada līdz 1809. gadam.

Laika posmā no 1855. gada līdz 1857. gadam vecās kungu mājas vietā muižas īpašnieks Peters Ādolfs Vilhelms Prutzs, kura īpašumā Lamiņu muiža piederēja no 1830. līdz 1857. gadam uzcēla taisnstūra pili klasicisma stilā. Muižas tiesības mantoja Prutza znots Eduards Aleksis Hartmanis, kuram muiža piederēja līdz 1912. gadam. No 1912. gada līdz 1920. gadam muižas īpašnieks bija krievu kņazs Kristovs, bet kā pēdējais muižas īpašnieks tiek minēts Edmunds fon Hāns.

1921. gadā pilī tika iekārtota pamatskola, bet no 1961. gada ēkā atrodas Dzirciema speciālā internātskola. Lamiņu muižas pils ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis.
zudusilatvija.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu