Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Kaucmindes pils

Kaucmindes pirmsākumi tiek saistīti ar 1469. gadu, kad ordeņa mestrs Johans fon Mengdens – Osthofs izlēņojis Andreasam Ksaveram zemes gabalu, kas atrodas pašreizējās muižas zemēs. 1527. gadā mestrs Volters fon Pletenbergs izlēņoja vēlākās Kauces muižas zemes gabalu, kas saukts Ibittenland, Tomasam Benekenam. 17. gadsimtā Kaucminde pievienota Īslīcei un līdz 18. gadsimta beigām šiem īpašumiem pievienoja Ezeres, Dzirkalnes un Jauno muižu. No 16. gadsimta sākuma līdz 1753. gadam Kaucmindes un pārējo muižu īpašnieki bija fon Šultes dzimta. 1753. gadā Īslīci un Kaucmindi nopirka E. J. fon Šepings. 18. gadsimta vidū viņa meita apprecējās ar Krievijas armijas majoru baronu Pēteri fon der Pālenu un līdz 1920. gadam muiža bija fon Pālena dzimtas īpašums.

Pils kopā ar stalli un klēti būvēta ap 1780. gadu agrīnā klasicisma stilā, domājams, pēc arhitekta S. Jensena projekta. Laidars un kalpotāju ēkas uzbūvētas kompleksa vienā malā pie ceļa. Pili ar apkārtējām ēkām vienotā pusloka apvienoja no 1909. līdz 1912. gadam pēc L. Reinīra projekta, uzbūvējot caurbrauktuves starp ēkām.

1923. gadā pili un daļu muižas saimniecības nodeva jaundibinātai Kaucmindes mājturības skolai, kur galvenokārt saimnieku meitas mācījās rokdarbus, virtuves un galda kultūru, lopkopības, dārzkopības un pat zemkopības vadīšanu. Pili ieskauj divi dārzi: viens regulārais dārzs, ko veidojis dārznieks K. Savickis 1780. gados, bet otrs ir ainavu parks, kas veidots laika posmā no 19. gadsimta sākuma līdz 19. gadsimta vidum un aptver Kauces upītes gravu.
www.zudusilatvija.lv

 


Kaucmindes muižas (vācu: Kauzmünde) kungu māja atrodas Bauskas novada Rundāles pagasta Saulainē. Līdz Latvijas agrārajai reformai 1920. gadā tā bija Pālenu dzimtas īpašumā.

Vēsture
1469. gadā Livonijas ordeņa mestrs Johans fon Mengede muižas zemi izlēņoja Andreasam Ksaveram. 1527. gadā mestrs Valters fon Pletenbergs izlēņoja to Tomasam Benekenam. 1780. gadā Kurzemes hercogistes arhitekts Severīns Jensens šeit uzcēla muižas pili ģenerālim Pēterim fon der Pālenam. 1912. gadā muižas ēkas savienoja puslokā. Pēc 1920. gada zemes reformas muižu atsavināja.

Līdz Latvijas okupācijai muižas kungu mājā darbojās Kaucmindes mājturības skola, ko 1944. gadā pārveidoja par Saulaines lauksaimniecības tehnikumu, vēlāk par Saulaines sovhoztehnikumu.

Pēc privatizācijas
Pēc 1996. gada pašvaldības uzņēmums SIA "Kaucmindes pils" muižas kungu māju pārdeva SIA "Intelco", kura piederēja toreizējam viesnīcas "Rīdzene" direktoram Mārim Gulbim, kurš 2011. gadā 45% īpašuma pārdeva uzņēmējam Ervīnam Isajevam. Pēc ēku īpašnieka nāves 2016. gadā viņa dēls Māris Gulbis pili pārdeva juridisko pakalpojumu sniedzējam SIA "CVIR", kas neilgi pirms tam bija pārpircis arī Isajeva daļas. SIA "CVIR" īpašnieces Rūtas Ligeres dzīvesbiedrs Roberts Ligers bija apņēmības pilns sakārtot Kaucmindes muižu un 2017. gada pavasarī žurnālistiem solīja, ka drīzumā tiks atjaunota nama fasāde un jumts, bet pēc dažiem gadiem pilī tiks izveidots rehabilitācijas centrs. 2019. gadā būvobjektā netika ievēroti atbilstoši drošības pasākumi un gāja bojā nelegāli nodarbināts celtnieks, objektā noteica būvniecības liegumu un sāka kriminālprocesu.
lv.wikipedia.org

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu