Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Kameņecas muiža

Kameņecas muižas komplekss kopā ar zirgu staļļiem, kapellu un muižu ietverošo mūra sētu ir 18. gadsimta arhitektūras piemineklis neogotikas stilā, kas tika rekonstruēts 20. gadsimtā. To apdzīvojušas Felherzamu, tad Pavloviču un Reutu dzimtas.Pēdējais muižnieks Reuts valdījis līdz savai nāvei 1911. gadam. Muižnieka ģimenē bija 6 meitas un 1 dēls.Muižai apkārt bijuši lieli mūri – veidoti no šķeltiem laukakmeņiem, mūru fragmenti ir saglabājušies līdz mūsdienām. Ir saskatāmi divi iebraucami vārti ar kolonnām.

1927. gadā tajā tika iekārtots katoļu sieviešu klosteris un ģimnāzija, kura darbojās no 1929. gada 18. novembrim līdz 1940. gada 17. jūnijam. Tās direktors bija monsinjors Aloizs Broks. Klosterī un ģimnāzijā darbojās Jēzus kongregācijas māsas, kas jaunaglonā ieradās pēc arhibīskapa A. Springoviča lūguma no ārzemēm. Vēlāk, padomju varas gados, 1940. gadā izveidota Aglonas mehanizācijas skola, vēlāk lauksaimniecības skola. Mūsdienās muižu apsaimnieko Aglonas katoļu draudze.
www.zudusilatvija.lv

 


Kameņecas muiža (poļu: Kamieniec, krievu: Каменец) bija Latgales muiža, kas atradās mūsdienu Preiļu novada Jaunaglonas ciemā.

Muižas komplekss kopā ar zirgu staļļiem, kapellu un muižu ietverošo mūra sētu ir celts 18. gadsimtā. 20. gadsimtā pārbūvēts. To apdzīvojušas Felkerzāmu, tad Pavloviču un, visbeidzot, Reutu muižnieku dzimtas.

Pēc agrārās reformas 1927. gadā tajā tika iekārtots katoļu sieviešu klosteris un ģimnāzija, kas darbojās no 1929. gada 18. novembrim līdz 1940. gada 17. jūnijam. Tās direktors bija monsinjors Aloizs Broks. Klosterī un ģimnāzijā darbojās Jēzus kongregācijas māsas, kas Jaunaglonā no Vīnes ieradās pēc arhibīskapa Antonija Springoviča aicinājuma.

Vēlāk, padomju varas gados, 1940. gadā izveidota Aglonas mehanizācijas skola, tad lauksaimniecības skola, vēlāk Jaunaglonas vidusskola. Skola kā Viduslatgales Profesionālās vidusskolas struktūrvienība tika likvidēta 2015. gadā. Mūsdienās muižu apsaimnieko Aglonas katoļu draudze.

Bijušais muižas parks atrodas valsts aizsardzībā.
lv.wikipedia.org

 

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu