Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Firkspedvāles muiža

Firkspedvāles muiža arī Firksu Pedvāles muiža (vācu: Gut Fircks–Pedwahlen) bija Kurzemes muiža, kas atradās mūsdienu Talsu novada Pedvāles ciemā.

 

Pedvāles (Pidoles) vārds hronikās lasāms pirms Sabiles vārda – kopš 1230. gada. Atšķirībā no netālu esošās Briņķpedvāles muižas, kas ilgstoši bija Brinkenu dzimtas īpašums, Firkspedvāles muiža piederēja Firksu dzimtai, kas Livonijā izsekojama no 15. gadsimta. Pirmais zināmais Pedvāles zemes īpašnieks ir Hanss Kuke, kurš šo īpašumu 14. gadsimta beigās saņēma no Livonijas ordeņa. Līdz 1939. gadam, kad uz Vāciju repatriējās Firkspedvāles muižas barons Volfgangs fon Firkss, Pedvālei ir bijuši 34 īpašnieki.

 

1991. gadā muižu īpašumā ieguva tēlnieks Ojārs Feldbergs, kurš šeit iekārtoja Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeju.

 

Firkspedvāles muižas apbūvi veido kungu māja, saimniecības ēkas (daļēji zudušas) un parks, kas izvietojies dziļā gravā. Apbūve veidojusies ap noslēgtu saimniecības pagalmu. Mūra kungu māja būvēta baronam fon Heikingam 18. gadsimta trešajā ceturksnī atturīgās baroka formās. 19. gadsimta četrdesmitajos gados ēka pagarināta, pārbūvēts jumts un uzbūvēts mezonīns. Nedaudz vēlāk piebūvēti sānu korpusi. Saimniecības ēkas būvētas 19. gadsimtā.

 

Firkspedvāles muižā dzimis vācu politiķis Oto fon Firkss (Otto von Fircks, 1912 – 1989).

 

Muižas komplekss ir Valsts aizsargājamais kultūras piemineklis.

lv.wikipedia.org

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu