Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Bruknas muiža

Bruknas muižas (vācu: Brucken) kungu māja atrodas Bauskas novada Dāviņu pagasta Bruknā Iecavas upes krastā. Līdz 1920. gada Latvijas agrārajai reformai muiža piederēja Korfu dzimtai.

 

Vēsture
Bruknas muižas kungu māja celta 18. gadsimta 3. ceturksnī un pārbūvēta 19. gadsimta 2. ceturksnī. Pēc Latvijas agrārās reformas muižas kungu mājā izvietoja pamatskolu. No 1927. līdz 1931. gadam tajā notika remontdarbi. Pēc skolas slēgšanas 1966. gadā ēku pielāgoja atsevišķu dzīvokļu iekārtošanai. Lielajā pils zālē izveidoja skatuvi un telpu kinomehāniķim.

 

Kopš 2001. gada muižā darbojas sabiedriska organizācija "Kalna svētību kopiena", kuras struktūra veidota pēc narkomānu atveseļošanas sistēmas "Cenacolo" parauga. Rehabilitācijā tiek izmantotas lūgšanas un darba terapija, nevis medikamenti. 


2011. gadā "Kalna svētību kopiena" veica Hipotēku un zemes bankas finansēto projektu "Renesanses dārza atjaunošana Bruknas muižā" un Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) finansēto projektu "Bruknas muižas vienkāršotās renovācijas pasākumi". 


Muižas ansamblis
Muižas kungu mājai ir divstāvu centrālā daļa, kam abās fasādēs piekļaujas plakani portaki ar joniskā ordera pilastriem. No tās izvirzās divi sānu korpusi. Līdz mūsdienām ir saglabājusies daļa no koka apdares, dažu logu aiļu slēģi un misiņa durvju viras ar ozolzīlītes gabinām. Autentiskas ir vītņu veida koka kāpnes, kas ved uz muižas otro stāvu.

 

Bruknas muižas ansamblis ietver arī divas klētis un kūti. Muižas parkā ierīkots renesanses dārzs. Pretim muižai atrodas Bruknas pilskalns. Bruknas Caunēnu kapos atrodas Korfu dzimtas kapliča.

 

Bruknas muižā ir iespējams izīrēt telpas banketiem un pasākumiem, katru gadu te notiek Renesanses svētki un mākslas plenēri.
lv.wikipedia.org

 

Bruknas vēsture
Gluži kā vīziju Bārbeles mežu ieloka piekalnē apmeklētāji ierauga Bruknas muižu. Tā atrodas vien 12 kilometru no Rīgas – Skaistkalnes šosejas un 20 kilometru no Bauskas. Bruknas muižas cēlēji un īpašnieki līdz 1920. gadam bija vācbaltu aristokrātu sena dzimta – baroni Korfi. Zemgalē un Kurzemē viņiem piederēja vairākas muižas, to vidū – apmēram 20 kilometrus no Bruknas esošā Skaistkalnes (Šenbergas) muiža. Bruknas muižas ansamblis tika uzbūvēts 18. gadsimta vidū, bet muižas pašreizējais veidols ir neoklasicisma stila pārbūve, kas tika veikta 19. gadsimtā. Bruknas kungu māja ideāli iekļaujas Zemgales rāmajā ainavā. Nama būvapjoms nav mainījies – tikai iekštelpas un parka zona.

 

Kalna svētību kopienai, piesaistot dažādu Eiropas Savienības un vietējo fondu līdzekļus, izdevās restaurēt ēkas fasādi un veikt citus infrastruktūras uzlabojumus. Vestibilā pie ieejas Bruknas Svētās Dievmātes kapelā uzmanību saista kopienas bijušā iedzīvotāja neparasts sienas gleznojums – senatnes un  tagadnes romantiska versija par Bruknas muižu.

 

Bruknas muižas dārzs
Bruknas muižas dārzs ir mākslas darbs. Tas ir veidots, lai neizskatītos pēc nevainojama, pārāk perfekta mākslas darba. Dārzs ir dzīvs un elpojošs. Tikai Bruknā var redzēt Eiropas dārzu pirmsākuma versiju – Renesanses dārzu. Tajā nav puķu un ziedošu krūmu, jo ar zemu dzīv- žogu norobežotajos bosketos aug kāposti, bietes, burkāni un garšaugi. To lapotne un krāsas rada interesantu saspēli no pavasara līdz pat vēlam rudenim. Šādus dārzus 15. – 16. gadsimtā Eiropas klosteru slēgtajos pagalmos veidoja mūki. Tikai vēlāk dārzeņu un aromātisko augu stādījumus nomainīja ziedi un krūmi. Bruknas Renesanses dārzu no citām funkcionālajām zonām norobežo dienziežu stādījumu kolekcija.

 

Dārza īpašie akcenti ir jaunā tēlnieka Sanda Aispura veidotās skulptūras. Dārza apakšējā terasē tiek veidots dzīvžoga labirints – meditācijas vieta. Siltajā sezonā Bruknas muižas apmeklētāji var baudīt rāmo ainavu, iekārtojoties uz ērtajiem dārza soliem.

Interjers Bruknas muižas kungu mājā


19. gadsimta pirmās puses vēsturiskajā celtnē – nebija saglabājies neviens vēsturiskais interjers. Kalna svētību kopienas dibinātājs Andrejs Mediņš, konsultējoties ar Latvijas vadošajiem mākslas zinātniekiem, izvēlējās alternatīvu risinājumu. Tika nolemts netiekties pēc autentiskuma, bet izmantot radošu pieeju. Ikviens Bruknas muižas publiskais interjers ir brīvprātīgo palīgu – mākslas studentu un citu entuziastu – veidots. Tie ir Latgales, Kurzemes, Rīgas jaunie mākslinieki un domubiedru grupas. Bruknas muižas bibliotēkas klasisko aprīkojumu izgatavojuši Rīgas Amatniecības vidusskolas diplomandi, Ēģiptes zāles griestus apgleznojuši Rēzeknes jaunie mākslinieki, bet jau vairākus gadus Bruknas muižas atdzimšanai sevi velta Latvijas Mākslas akadēmijas talantīgie absolventi Sandis un Brigita Aispuri. Sandis ir arī Bruknas baznīcas jeb Apustuļu kapelas interjera un eksterjera projekta autors. Viņš savu talantu jau studiju laikā apliecināja Saldus Svētā Pētera un Pāvila katoļu baznīcas interjera izveidē.
www.brukna.lv
brukna.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu