Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Briņķpedvāles muiža

Pedvāles (Pedwalen, Pidole) vārds hronikās lasāms pirms Sabiles vārda – kopš 1230.gada. Pedvāles muižu kompleksā ir trīs muižas – Firkspedvāle, Briņķpedvāle un Mācītājmuiža. Šobrīd Briņķpedvāle un Firkspedvāle ietilpst Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeja kompleksā.

Briņķpedvāles muižas centrs bija ar plašu saimniecību, jo muiža atradās svarīga ceļa (tagad Lācplēša iela) malā (Kandava–Sabile–Kuldīga–Liepāja),  Apbūvē ietilpst kungu māja, kalpu māja, staļļi, kūtis, dāre, spirta dedzinātava un ūdensdzirnavas. Šīs ēkas izceļas ar īpaši sabalansētām proporcijām, bet diemžēl dažas no tām ir drupas, citas avārijas stāvoklī. Ansambļa centrā ir kungu māja, kas celta 18. gadsimta beigās. Kādreiz aiz tās atradās barokāls dārzs, no kura pavērās plaša panorāma uz Abavas ieleju.

20. gs. 20.–30. gados muižā atradās Briņkpedvāles pamatskola.
placenote.info/lv

 

Briņķpedvāles muiža ir apjomīgs centrs ar izvērstu saimniecību. Apbūvē ietilpst kungu māja, kalpu māja, staļļi, kūtis, dāre, spirta dedzinātava un ūdensdzirnavas. Šīs ēkas izceļas ar īpaši sabalansētām proporcijām, bet diemžēl dažas no tām ir drupās, citas avārijas stāvoklī. Ansambļa centrā ir kungu māja, kas celta 18. gadsimta beigās. Tajā bijuši dažādi sienu gleznojumi, bet 1956. gadā ēkā ierīkoja Sabiles konservu fabrikas strādnieku kopmītni un tā ir krietni postīta. Kādreiz aiz kungu mājas atradās barokāls dārzs, no kura pavērās plaša panorāma uz Abavas ieleju. Netālu no muižas saglabājusies smēde, kuru sauc par Briņķu kalvi. Tagad tā ir dzīvojamā māja.

Pie muižas kungu mājas novietota piemiņas zīme dzejniecei un Brinkenu dzimtas piederīgajai Ģetrūdei fon den Brinkenai. Viņas dzejolis ir iegrebts divos akmeņos – viens vācu, otrs latviešu valodā. To ir pārtulkojis Valdis Bisenieks. Šobrīd gan teksts ir kļuvis nesalasāms.

Vēl diezgan nesenā pagātnē Briņķpedvāles muižas ēkās notikusi rosība, te rīkotas izstādes, jo saimnieks ir mākslinieks Ojārs Feldbergs. Cik nojaušams, tad tagad rosība vairāk notiek Firkspedvāles muižā, bet te viss pamests.
manasvietas.blogspot.com

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu