Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Vīgantes parks

Senāk arī Liepavota parks – Daugavas kreisā krastā, 0,2 km uz ziemeļiem no Staburaga, pie bijušās Vīgantes muižas.

Parks izveidots Vīgantes muižas laikā 19. gs. un 20. gs. sākumā. Parkā auguši 64 sugu koki, bet barona fon Bēra lepnums bijis rožu laukums.

20. gs. 20. gados, kad bijusī muiža un parks nonāca Latvijas valsts īpašumā, bija paredzēts izveidot vienotu Staburaga un Vīgantes parka ansambli, tas nenotika, tomēr vasarās parks kļuva par iecienītu un plaši pazīstamu brīvdabas sarīkojumu vietu. Sākot ar 1920. g. te notiek dažādi pasākumi. Ir ziņas, ka jau 1923. g. Vīgantes parkā notikuši Dziesmu svētki, kuru virsdiriģents bijis vietējais sēlpilietis no „Ādmiņiem” Jānis Apsalons. Šo svētku rīkošana kļuva par Vīgantes parka nākamo tradīciju un tos parasti rīkoja Jāņu dienā.

1936. gadā sarīkojumu laukumā Daugavas krastā blakus nelielai koka estrādei pēc J. Križus projekta sāka celt jaunu estrādi un nogāzē ierīkoja skatītāju sēdvietas.

20. gs. parks divas reizes smagi cietis. Pirmoreiz – Otrajā pasaules karā, kad vācieši atkāpjoties nozāģēja daudzus lielus kokus. Otro reizi Vīgantes parku izpostīja 1965. Un 1966. gadā, kad pēc Pļaviņu HES uzcelšanas izveidojās Pļaviņu ūdenskrātuve. Parka daļā, kuru skāra applūduma josla, nocirta kokus. Bojā aizgāja parka lepnums – estrāde un amfiteātra veidā izkārtotās skatītāju sēdvietas.

1977. gadā pārpalikušais parks tika ņemts valsts aizsardzībā.

Parka platība ir 10 ha un tajā aug 41 eksotisku koku sugas: Sveķu lazdas, sarkanais ozols, riekstkoks, Sibīrijas baltegle, ziemas ozols u.c. un liels osis, kura stumbra apkārtmērs 4,05 m (2006. g.). Tajā uzstādīta kādreizējās skulptūras "Daina" kopija, ko A. Briede atjaunoja 1978. g. Arī kāpnes redzamas Daugavas krastā, tikai tagad tās ieved pašā likteņupē. Parkā ir brīvdabas estrāde, laivu piestātne, kā arī 2011. gadā uzstādītās Janča un Marča skulptūras no V. Zālīša grāmatas "Staburaga bērni".

No „Dainas” uz A, parka dziļumā ir saglabājušies 3 dīķi vēl no Vīgantes muižas laikiem un uzcelta jauna estrāde (1989.–1990.g)

Staburaga pagastā vasarā visi sarīkojumi notiek parka estrādē. 21. gs. Vīgantes parks sagaidīja saposts, sakopts, ar kārtīgām taciņām, kāpnītēm, tiltiņiem. Atdzimst arī Vīgantes parka dziesmotās tradīcijas.
jaunjelgava.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu