Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Gulbenes pils parks

17. gadsimtā tagadējās Gulbenes vietā bijusi Vecgulbenes muiža ar nelielu dārzu, kas pārveidots un paplašināts pēc 1789. gada. Te uzceltas Sarkanā un Baltā pils. Ap abām šīm pilīm izveidots 500 ha liels parks. Līdz mūsu dienām saglabājušās atsevišķas parka daļas, kuru kopējā platība ir ap 179 ha. Tās ir: Pils parks, Rūdolfa (Slimnīcas), Spārītes un Emzes parks.

Pils parks atrodas starp Parka un Brīvības ielu. Parka daļa ap veco pili bijusi jau 19. gadsimta sākumā, vēlāk tas paplašināts.

Pils parka stūros bija no sarkaniem ķieģeļiem mūrēti vārti.

Pils parks veidots ainavu stilā. Tanī 3 mākslīgi rakti dīķi un vairāki paaugstināti pauguri - uzbērumi. Šeit bijušas izvietotas dažādas statujas.

Pils parkam raksturīgs ainavas plašums ar skatu no pils pagalma uz reljefa ziņā zemāku vietu.

Parkā 9 svešzemju - introducēto koku sugas. Trīs no šīm koku sugām ir Pils parkā - Eiropas ciedru priedes, melnā priede, zilganās duglāzijas. Parkā aug arī Sibīrijas baltegles, Eiropas lapegles, rietumu dzīvības koki, Eiropas segliņš, vītollapainās spirejas un sarkanie grimoņi.

Pils parku ar Rūdolfa parku savienoja koka gaisa tilts, kas bija uzbūvēts pāri lielceļam un Krustalīces upei.
www.gulbenesbiblioteka.lv

 

 

Vecgulbenes pili 1802. gadā savā īpašumā iegādājās barons Volfs. Muižas kompleksā ietilpst divas pilis - Baltā pils un Sarkanā pils. Abas pilis nodedzinātas 1905. gada nemieros, bet vēlāk daļēji atjaunotas. Baltā pils nopostīta Otrā pasaules kara laikā. Sarkanās pils ēkā no 20. gadsimta 20. gadiem darbojas skola. Barons pie pilīm izveidoja krāšņus parkus, tajos izrakti 3 mākslīgi dīķi un uzbērtos uzkalnos novietotas itāļu meistaru darinātas skulptūras. Emzes jeb Marijas parkā atrodas divi mākslīgi ezeri: Svētais ezers un Asaru ezers. Svētais ezers izveidots kā dāvana barona sievai Marisai dzimšanas dienā. Tajā 7 mākslīgas salas, uz kurām dēstīti atsevišķu sugu koki un novietoti akmeņi ar iekaltiem burtiem, kas kopā veido vārdu Marisa. Līdz mūsu dienām saglabājušās atsevišķas parka daļas, kuru kopējā platība ir ap 179 ha. Tās ir: Pils parks, Rūdolfa (Slimnīcas), Spārītes un Emzes parks. Skulptūras nav saglabājušās, bet uz dažām saliņām vēl atrodas akmeņi ar iekaltiem burtiem.
www.zudusilatvija.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu