Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Zvirgzdu ezers

Zvirgzdu ezers (arī Zvirgzdenes ezers) ir ezers Kurzemē uz Kuldīgas un Alsungas novadu robežas. Krasti lēzeni, slīpi, austrumos un ziemeļaustrumos — stāvi, dibens — smilšains, dūņains, vietām siekstains un avotains. Ezerā viena 0,1 ha liela ar krūmiem un bērziem aizaugusi sala. Ietek četri grāvji un strauti, iztek Stirna uz Užavu. Mīt līdaka, plaudis, plicis, rauda, līnis, karūsa, asaris, ķīsis, zutis, rudulis, sapals, vīķe, spidiļķis, akmeņgrauzis. Ziemeļu un rietumu krastā atpūtas vietas un peldvietas.

Ezera krastā 6 viensētas, gar rietumu galu iet autoceļš V1264. 1976. gadā ezera krastā uzņemta latviešu spēlfilma Ezera sonāte. 1992. gadā ezerā noslīcis latviešu kinooperators Juris Podnieks.

 

Zvirgzdu ezers
 Atrodas  Kuldīgas, Alsungas novads
 Platība  74,7 ha
 Lielākais garums  2,0 km
 Lielākais platums  0,15 - 0,48 km
 Vidējais dziļums  6,3 m
 Lielākais dziļums  12,3 m
 Augstums v.j.l.  47,9 m
 Izteka  Stirna
 Lielbaseins  Užavas
 Salas  1

lv.wikipedia.org

 

Rezervē viesu namu vai mājiņu pie Zvirgzdu ezera pa tālr. +371 29 122 870 (Aiga)


Zvirgzdu ezera nosaukums
Latvijas Toponīmikas komisija atzinusi 2 pareizos ezera nosaukumus: Zvirgzdu ezers un Zvirgzdenes ezers. Zvirgzdu ezers bieži kļūdaini tiek dēvēts arī par Zvirgzda ezeru un Zvirgzdezeru.

Kur atrodas Zvirgzdu ezers
Zvirgzdu ezers atrodas bijušajā Kuldīgas rajonā, Alsungas un Gudenieku pagasta teritorijās. Tagad – Alsungas novada un Kuldīgas novada teritorijās. Ezera ūdens spoguļa platība ir 74.7 hektāri. Zvirgzdu ezers saskaņā ar tā juridisko statusu ir publiskais ezers. Latvijas ūdenstilpju klasifikatora kods: 35003

Zvirgzdu ezera hidroloģija un fauna
Zvirgzdu ezers ir dzidrūdens ezers. Tā vidējais dziļums ir 6.3 metri, maksimālais dziļums – 12.3 metri. Ezera hidroloģiskais režīms – caurteces. No ezera iztek Stirna jeb Stirnupe, kas ietek Užavā. Saskaņā ar atvijas vides aģentūras datiem, ezerā ietek 2 strauti un 4 grāvji. Zvirgzdu ezers ietilpst Baltijas jūras lielbaseinā. Ezera ZR daļā ir viena sala 0.5 ha platībā, kas aizaugusi krūmiem bērziem un niedrēm.

Ezera krasti lēzeni, slīpi un vietām stāvi. Ezera dibens smilšains, līdzens. Dziļumā klāts ar dūņu slāni, vietām avotains, bet krastu tuvumā – granšains, oļains ar iegrimušo augu veģetāciju. Vietumis – siekstains. Zvirgzdu ezera ZR un A daļā – minerālgrunts jeb grants piekraste, Rietumu pussalas piekraste – smilšaina. Krastā aug niedres, meldri, kalmes, puplakši un glīvenes. Gandrīz  visā piekrastē, zem ūdens plaši izplatītas hāras līdz 4 metru dziļumam – asi, cieti zemūdens augi ar īpatnēju smaržu, to vidū aug nelielas spilgti zaļas elšu audzes, sastopamas abinieku sūrenes un daudzlapes – gari, tievi stīgveida augi ar simetriskām lapiņām visā garumā. Daudzlapes pārsvarā aug Zvirgzdu ezera DA krastā.

Zivis Zvirgzdu ezerā
Zvirgzdu ezers bagāts zivīm un to sugu daudzveidību. Šeit mīt līdaka, zandarts, plaudis, plicis, rauda, līnis, karūsa, asaris, ķīsis, zutis, rudulis, sapals, vīķe, spidiļķis, pedele, akmeņgrauzis, arī varavīksnes forele. Visvairāk ezerā sastpamas līdakas, plauži, asari un līņi. Tāpat Zvirgzdu ezers izsenis slavens ar vēžiem, kas vēl 20. gadsimta 90-tajos gados bija ļoti daudz. Tagad vēžu krājumi izsīkuši vēžu mēra dēļ.

Zvirgzdu ezerā kopš 1960. gada regulāri papildināti zivju un vēžu krājumi – ielaisti plauži, līdakas, pedeles un arī varavīksnes foreles, kurām ļoti labvēlīgus apstākļus ezerā nodrošina zemūdens avotu piegādātais skābeklis. Pēdējo reizi, 2008. gadā ielaisti līdaku un 15 tūkstoši zandartu mazuļi. Tieši zemūdens avotu piegādātā skābekļa dēļ, Zvirgzdu ezerā netiek novērota zivju slāpšana bargās ziemās vai karstās vasarās. Arī ūdens ziedēšana ir reta un neizteikta. Būtisks garants ezera ūdens tīrībā ir nelielais piekrastes apdzīvotības blīvums un tas, ka ezerā nenonāk notekūdeņi.

Makšķerēšana Zvirgzdu ezerā
Zvirgzdu ezerā ieviesta licencēta makšķerēšana, ko organizē ezera nomnieks SIA Zvirgzdu Ezers, kuram 2009. gadā Alsungas novada dome pagarināja ezera nomas tiesības līdz 2019. gadam. SIA Zvirgzdu Ezers nosaka licences cenas makšķerēšanai. Ezerā nav atļautas zemūdens medības.

Ūdensputni Zvirgzdu ezerā
Zvirgzdu ezers bagāts ar ūdensputniem – gulbjiem, pīlēm un cekuldūkuriem.

“Ezermaļi” – viena no skaistākajām atpūtas vietām Kurzemē
Ezera rietumu krasta vidusdaļā izvietojies kempings “Ezermaļi”, kas piedāvā daudzveidīgas atpūtas iespējas Kurzemē. Laika gaitā kempinga “Ezermaļi” saimnieki to izveidojuši par vienu skaistākajām un demokrātiskākajām atpūtas vietām Kurzemē. Gar visu ezera krastu, ietverot centrālo pussalu, izveidotas labiekārtotas telšu vietas. Pie ezera uzcelti divi mājīgi viesu nami ar pirti, izveidota peldvieta, laivu noma un ūdens velosipēdu noma.
www.ezermali.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu