Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Zemītes luterāņu baznīca

Zemītes luterāņu baznīcair viena no Kurzemes hercogistes laikā celtajām baznīcām Tukuma rajonā. Pēc 1963. gada baznīca tika pamazām izpostīta. Astoņdesmito gadu beigās, ar Kultūras Fonda un vietējo iedzīvotāju atbalstu, sākās baznīcas atdzimšana. Tās kokgriezuma altāris vēl šodien glabājas Rundāles pils muzejā.

Zemītes baznīca ir viena no vietām, kur 1967. gadā tapuši nozīmīgi filmas „Kad lietus un vēji sitas logā” kadri. Te filmēta arī Moldāvijas mākslas filma „Sieviete baltā” (1981.).
visittukums.lv


Zemītes baznīca, Zemītes pagasts, Kandavas novads, Latvija, LV-3135
(+371) 26527265

Zemītes baznīca rakstos minēta jau 1567. gadā. Vienam no vecajiem baznīcas zvaniem ir bijis uzraksts: "Kad rakstīja 1585. gadu, tad Bartels Butlers lika mani izliet, tā ir patiesība". Zemītes luterāņu baznīca (1570 –1580) bijušajā Tukuma rajonā ir viena no retajām baznīcām, kas celta no akmens. Hercoga Ketlera laikā dievnama torni vainagoja krusts un gailis. Saglabājies nostāsts par to, ka kreisajā pusē no galvenās ieejas iemūrēta meitene viņas grēku izpirkšanai.

18. gadsimtā par Zemītes baznīcas mācītāju kalpoja 100 garīgo dziesmu autors Bernhards Bīnemanis.

Ērģeles baznīcā tikušas iebūvētas 1848. gadā. 1852. gadā baznīcā tika veikts kapitālais remonts, kura laikā baznīca tika paplašināta un veikta baznīcas kapličas, kura atrodas zem altāra, aizmūrēšana. Baznīcas altāri līdz 1933. gadam rotāja kokgriezumi, kurus pēc tam nomainīja pret altārgleznu. 1963. gadā baznīca tika slēgta. Altāra kokgriezumus, gleznu, kanceli, lustru, kā arī rituāla priekšmetus aprūpē pārņēma Rundāles pils muzejs, kurā daļu no šiem priekšmetiem var aplūkot vēl šodien. 1993. gadā baznīca darbību atsāka.

Zemītes baznīcā 1967. gadā tapuši nozīmīgi filmas "Kad lietus un vēji sitas logā" kadri. Filmas režisors ir Aloizs Brenčs, galvenajās lomās: Eduards Pāvuls, Harijs Liepiņš un Lilita Ozoliņa. Filma uzņemta "Rīgas Kinostudijā" pēc Arvīda Griguļa romāna "Kad lietus un vēji sitas logā" motīviem.

Zemītes baznīcā filmēta arī Moldāvijas mākslas filma „Sieviete baltā” (1981.). Filmu uzņēmusi Moldova film, bet lomas tajā tēlojuši arī latviešu aktieri – Akvelīna Līvmane, Juris Lejaskalns, Arnis Līcītis un Dzidra Ritenberga.
visitkandava.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu