Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Viesītes Brīvības baznīca

Viesītes Evaņģēliski luteriskā baznīca jeb Viesītes Brīvības baznīca slejas uz 8 metrus augstā Valeskalniņa. Pirmā sakrālā celtne Viesītes pilsētā uzcelta vien 1939. gadā, līdz tam luterticīgie iedzīvotāji piederēja Sunākstes draudzei. Arhitekta Paula Kundziņa projektēto dievnamu pēc draudzes ierosinājuma nosauca par Brīvības baznīcu par godu Brīvības cīņām. Brīvības baznīca ir pēdējais Latvijā uzceltais luterāņu dievnams pirms 2. pasaules kara, kas iesvētīts 1939. gada Pirmajā adventē. 1994. gadā baznīcas interjers atjaunots pēc mākslinieces Ligitas Caunes plāna, tajā atrodas viņas radītā altārglezna „Ticība, cerība, mīlestība”. Piekļuve baznīcai pa kāpnēm no Viesītes vidusskolas vai Kaļķu ielas (Stadiona puses).
visit.jekabpils.lv

 


Viesītes Evaņģēliski luteriskā baznīca jeb Viesītes Brīvības baznīca ir Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas dievnams Viesītē Sēlijā. Tā ietilpst Daugavpils diecēzes Sēlpils iecirknī.

Vēsture
No 1874. gada Sunākstes baznīcas mācītāji Stenderi sāka noturēt Āžu miesta iedzīvotājiem dievkalpojumus, arī kristības, laulības, turienes pagastskolas lūgšanu telpā.

1933. gadā Viesītes pagasta pašvaldība un „Kobuču” saimnieks P. Silenieks dievnama būvei Valeskalniņā uzdāvināja 10 ha lielu gruntsgabalu. Jau no 1932. gada jaunas baznīcas būvei Viesītē savāca aptuveni 15 tūkstošus latu, bet kopumā baznīcas būvdarbi izmaksāja 35 tūkstošus latu. Arhitekts LU profesors Pauls Kundziņš izstrādāja ēkas projektu, kura izdevumus sedza LU profesors Pauls Stradiņš. 1937. gada 15. augustā ielika baznīcas pamatakmeni, bet 1939. gada 3. decembrī LELB arhibīskaps Teodors Grīnbergs iesvētīja jaunbūvi. Pirmais dievkalpojums Viesītes Brīvības baznīcā ar dievgaldu un jaunā zvana iesvētīšanu notika 1939. gada 17. decembrī.

Pēc Otrā pasaules kara 1962. – 1963. gadā padomju vara gribēja baznīcu atsavināt, bet 1964. gadā tā tika izdemolēta. Latviešu tautas atmodas laikā 1988. gada 18. novembrī baznīcā notika dievkalpojums un Tautas frontes organizēta dievnama sakopšanas talka. 1994. gadā tika sakārtota baznīcas āriene un veikta iekštelpu atjaunošana, māksliniece Ligita Caune baznīcai dāvināja jaunu altārgleznu.

Baznīcas apraksts
Viesītes Brīvības baznīca ir viena no pēdējām pēc arhitekta Paula Kundziņa projekta celtajām ēkām. Tā ir ķieģeļu celtne, kuras torņa smaile vainago masīvu kvadrātveida torni, kas netradicionāli novietots celtnes sānos. Lakoniski veidots arī baznīcas interjers. Griestu velvi it kā balsta regulāri starp logiem novietotie pilastri, kurus vainago volūtas.
lv.wikipedia.org

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu