Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Vestienas luterāņu baznīcas drupas

Poļu valdīšanas laikā pilskungs Tīzenhauzens ( 1590 – 1598) Kāla ezera krastā 1590. gadā uzcēla pirmo ev.lut. baznīcu – koka ēku. 1620. gadā draudzi nodod Rīgas ģenerālsuperintendentam maģistram zviedram Hermanim Samsonam. Ar viņa gādību uzceļ jaunu mūra baznīcu vecā koka dievnama vietā. Kamēr koka baznīca bijusi sabrukuma stāvoklī, dievkalpojumi noturēti krogū.

17. gadsimtā tās vietā uzcelta pirmā mūra baznīca, 1744. gadā celta pēc kārtas trešā baznīca. Dievnams otro reizi nodeg 1974. gadā. Pēc ugunsgrēka baznīca netiek atjaunota.

Vestienas luterāņu baznīca vēl pilnā godībā ir redzama Rīgas kinostudijas spēlfilmā Mērnieku laiki (1968).
www.skatkartes.lv

 


Vēl pirms pēdējā ugunsgrēka baznīca jau bijusi izdemolēta un stāvējusi vaļā, tomēr vēl ar veseliem mūriem, logiem, durvīm. Par to 1960. gadu beigās, 1970–to sākumā autors raksta grāmatā “Okupētās Latvijas dienas grāmata”: “Pie baznīcas zied daudz gaiļapiešu. Logi tai veseli, un es jau nopriecājos. . . bet durvis vaļā, un dievnams pilnīgi izdemolēts. Ērģeles izpostītas, grīda izliekusies, pa griestiem tecējis ūdens. Daži soli jau izplēsti, kroņlukturi norauti, bet vakaru pusē pie altāra krāsainos stiklos veidotā Jēzus galva kā par brīnumu vesela. Jābrīnās arī, ka dievnams nav piegānīts. Altārglezna vai nu izņemta vai izlaupīta. Virs dievnama durvīm: 1767. Ārpusē pie sienas pieminekļu valdes plāksne, ka vēsturiskais dievnams atrodas valsts aizsardzībā . . . bet lūk, te nu ir valsts aizsardzība!”
Vairāk: manasvietas.blogspot.com

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu