Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Suntažu luterāņu baznīca

Suntažu luterāņu baznīca ir luteriešu dievnams Ogres novada Suntažu pagasta Suntažos. Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Baznīcas interjera objekti – altāris, kancele, soli, ērģeļu prospekts un luktas ir saudzējami 19. gadsimta mākslas pieminekļi. Baznīcas zvans ir viens no lielākajiem starp Latvijas lauku draudzēm.

 

Vēsture
Pašreizējā Suntažu luterāņu mūra baznīca celta 1782. gadā (būvniecība ilga no 1780.–1782. gadam, pēdējie darbi paveikti 1783. gadā). Baznīca celta klasicisma stilā pēc Kristofa Hāberlanda projekta, zālē ir 300 sēdvietas. Neskatoties uz kariem un 1905. gada revolūciju, kad Suntažos tika nodedzināta barona pils, baznīca palikusi stāvam praktiski neskarta.

 

Pirmā baznīca šajā vietā celta reizē ar bīskapa pili – 1223. gadā, tā bijusi no koka. Pirmās koka baznīcas vairākkārt nopostītas, bet vienmēr atjaunotas tai pašā vietā.

 

Mūra baznīcai 1874.–1875. gadā nācās pārdzīvot rekonstrukciju: tās koka pāļu pamati bija satrūdējuši un sākušas plaisāt sienas. Grandiozajā remontā ne tikai izraka vecos pāļus un 2,5 m dziļumā iemūrēja jaunus pamatus, bet arī nomainīja baznīcā grīdu, uzbūvēja jaunu altāri un kanceli. 1878. gadā iegādājās jaunu altārgleznu – mākslinieka Jūliusa Gotfrīda Zigmunda "Jēzus pie Kristītāja", 1884. gadā – jaunus kroņlukturus, 1897. gadā – ērģeles.

 

Otrā pasaules kara laikā baznīca tika izmantota kā munīcijas noliktava. Padomju okupācijas laikā dievnams vairākkārt cietis no vandaļu ielaušanās.

 

Tagad tā ir ne tikai draudzes sapulcēšanās vieta, bet arī Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Baznīcas interjera objekti – altāris, kancele, soli, ērģeļu prospekts un luktas ir saudzējami 19. gadsimta mākslas pieminekļi.

Baznīcā ir, šķiet, viens no lielākajiem zvaniem luterāņu lauku baznīcās Latvijā, tas ražots „Liepājas drāšu fabrikā” un sver 1,4 tonnas. Uz tā ir uzraksts no Jēk. 4:8 „Tuvojieties Dievam, tad Viņš tuvosies jums.” Mierīgā laikā zvana skaņa ir dzirdama līdz pat 10 km attālumā.

 

Pie baznīcas atrodas Pirmā pasaules kara karavīru apbedījumi, kuri pēc Otrā pasaules kara tika pārveidoti par padomju karavīru kapiem, 1973. gadā pārveidojot arī iepriekš Latvijas Republikas laikā uzstādīto pieminekli. Esošajam šūnakmens piemineklim piekombinējot padomju simbolikai raksturīgās zvaigznes, kā arī uzstādot blakus līdzīgas trijstūra formas metāla konstrukciju. Blakus baznīcai uzstādīti apmēram 1,5 m augsti ieejas vārti ar gadaskaitļiem 1941 un 1945.
www.lelb.lv
wikimapia.org

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu