Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Stāmerienas pareizticīgo baznīca

1932 www.zudusilatvija.lv

Stāmerienas Sv. Ņevas Aleksandra pareizticīgo baznīca ir pareizticīgo dievnams Vecstāmerienā.

Vēsture
Senākā koka baznīca celta 1851. gadā pareizticībā pārgājušajiem Stāmerienes muižas pagasta latviešu zemniekiem. Sakarā ar draudzes pieaugumu to pārbūvēja 1866. gadā. Kad arī Stāmerienas muižas īpašnieks Johans Gotlībs Eduards fon Volfs apprecējās ar pareizticīgo Sofiju Potjomkinu, viņš lika veikt jaunas pareizticīgo baznīcas būvi no 1902. līdz 1904. gadam. Boriss un Pauls Volfi apmaksāja kalnu kristālu ielikšanu baznīcas torņu krustos.

Latvijas PSR laikā baznīcu slēdza un tās ēkā iekārtoja vietējā sovhoza noliktavu. Atmodas laikā sāka baznīcas atjaunošanas darbus, bet pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas Aleksandrs un Irina Sazonovi atjaunoja Stāmerienes pareizticīgo draudzi. Pirmais dievkalpojums notika 1995. gada 3. decembrī. Rīgas celtniecības kompānija "Velve AE" pabeidza baznīcas atjaunošanas darbus līdz ēkas simtgades svinībām 2004. gada 6. jūnijā.
lv.wikipedia.org

 

Stāmerienas Sv.Ņevas Aleksandra pareizticīgo baznīca

Vecstāmeriena, Stāmerienas pag., Gulbenes novads, LV-4406
+371 29178536

Darba laiks:
Katra mēneša pirmās trīs sestdienas: 10:00 - 18:00
Katra mēneša pēdējā svētdiena: 10:00 - 18:00

Baznīcas pamatu likšana notika 1902. gada 29. jūnijā, bet tās celtniecību pabeidza un iesvētīšanas svinības rīkoja 1904. gada 6. jūnijā. Šajā pašā gadā nojaukta vecās baznīcas ēka. Baznīca celta, jo tajā laikā, daļa no pagasta iedzīvotājiem bija pareizticīgie, kā arī Stāmerienas muižas īpašnieks Johans Gotlībs Eduards fon Volfs bija precējies ar krievieti Sofiju Potjomkinu. Kalnu kristāli, kas, saules apspīdēti, mirdz baznīcas torņu krustos, ir baronu Borisa un Paula Volfu dāvana. Pašreiz baznīca ir atjaunota tās agrākajā spožumā.
www.visitgulbene.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu