Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Rīgas Reformātu baznīca

Rīgas Reformātu baznīca (vācu: Die Reformierte Kirche Riga) ir sens reformātu (kalvinistu) dievnams Mārstaļu iela 10, Vecrīgā. Pašlaik baznīcas ēka pieder Latvijas Evaņģēliski luteriskajai baznīcai, un tajā ir ticis iekārtots LELB Jauniešu centrs. Ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Tā ir barokāla vienjoma mūra ēka ar koka pārsegumu, augstu divslīpju jumtu pret Mārstaļu ielu pavērstu zelmini, ko vainago neliels tornītis ar kupolu un galeriju. Fasādi ritmiski sadala uz augsta cokola izvietoti pilastri, bet ēkas tornīša smailē atrodas t.s. Rīta zvaigzne. Smilšakmens ieejas portāls ir izveidots Brēmenē un uzstādīts 1737. gadā. Ieejas vestibilā atrodas divas koka kāpnes, bet zāles sienu griestos saglabājies sākotnējais pilastru dalījums – spoguļvelve. Ar kanceli apvienotais altāris un ērģeļu balkons uzcelts 1805. gadā klasicisma stilā. 1783. gadā tika uzstādītas Heinriha Andreasa Konciusa, bet 1847. gadā – Šulces firmas ērģeles.
lv.wikipedia.org


LELB Jauniešu centrs ir Latvijas Evaņģēliski luteriskās Baznīcas Jaunatnes nozares lielākais projekts. Jauniešu centrā notiek mūzikas instrumentu spēles, teātra grupas un gospeļkora nodarbībām jauniešiem. Šeit notiek arī jauniešiem domāti vai ar jauniešu darbu saistīti semināri un konferences, jauniešu vakari un koncerti.

LELB Jauniešu centra ēka tika uzcelta 1733. gadā kā Reformātu baznīca. Tā ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. 1940. gadā tā nonāca luteriskās baznīcas īpašumā. LELB Jauniešu centrs ēku izmanto kopš 2010. gada.

Latvijas Evaņģēliski Luteriskās Baznīcas Jauniešu centrs
Mārstaļu iela 10, Rīga, LV-1050
Tālr. 67220452
www.jauniesucentrs.lv

LELB Jauniešu centra vadītājs: prāvests Krists Kalniņš
Tālr. 67220452; 27877717
E-pasts: krists.kalnins@gertrude.lv

 

 

Reformātu baznīca atrodas Mārstaļu ielā 10. Pirmā reformātu draudze Latvijā tika dibināta 1645. gadā Jelgavā. Baznīca Rīgā tika uzcelta no 1727.–1733. gadam pēc būvmeistara K. Meinerta projekta. Draudzes locekļi un atbalstītāji galvenokārt bija vācu un holandiešu Reformātu ģimenes, kas dzīvoja Rīgā. 1938. gadā Rīgas draudzē bija ap 1000 locekļu, visā šajā posmā mācītāji bija galvenokārt vācu tautības. Sākoties otrajam pasaules karam, Reformātu baznīcas ēka tika atdota Luterāņu baznīcai, daudzi tās locekļi devās uz Vāciju. Vēlāk atlikusī draudze apvienojās ar Luterāņu draudzi, kā arī ar Brāļu draudzi, kas bija izmantojusi šo ēku sapulcēm.

Reformātu baznīcas ēkā ir apvienota mūra ēka ar koka pārsegumu, augstu divslīpju jumtu pret Mārstaļu ielu pavērstu zelmini, ko vainago neliels tornītis ar kupolu un galeriju. Fasādi sadala uz augsta cokola izveidoti pilastri. Baznīcas smailē atrodas Rīta zvaigzne.

Smilšakmens ieejas portāls ir izveidots Brēmenē un uzstādīts 1737. gadā. 1805. gadā pēc ugunsgrēka baznīca tika pārbūvēta paceļot zāles grīdu otrā stāva līmenī, zem tās iekārtojot noliktavas telpas. Ieejas vestibilā atrodas divas koka kāpnes. Zāles sienu griestos saglabājies sākotnējais pilastru dalījums – griestos spoguļvelve. Ar kanceli apvienotais altāris un ērģeļu balkons uzcelti 1805. gadā klasicisma formās. 1847. gadā uzstādītas Šulces firmas ērģeles. 1985. gadā baznīca tika restaurēta un pieskaņota skaņu ierakstu studijas „Melodija” vajadzībām.
www.citariga.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu