Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Pļaviņu luterāņu baznīca

Pļaviņu Sv. Pētera evaņģēliski luteriskā draudze

 

Dievnama adrese: Raiņa ielā 18, Pļaviņas , Pļaviņu novads, LV-5120
Draudzes nama un kancelejas adrese: Raiņa ielā 41, Pļaviņas, Pļaviņu novads, LV-5120

+371 29247972
plavinusvpeterabaznica.lv

 

 

Pļaviņu Sv. Pētera luterāņu baznīca atrodas pilsētas centrā. Tās būvniecībā izmantots Daugavas dolomīts, tāpat kā daudzas citās ēkās Pļaviņās. Baznīcas tornis ir novietots asimetriski vienā malā, tā smaile ir piramidālas formas. Baznīcas altārgleznu „Kristus augšāmcelšanās” (citos avotos „Lieldienu rīts”) gleznojis mākslinieks E. Virs.

 

Pļaviņu Svētā Pētera baznīca ir Latvijas evaņģēliski luteriskās Baznīcas Pļaviņu Svētā Pētera draudzes dievnams. Baznīca celta 1911.–12. gadā būvmeistara J. Kibermana vadībā, Stukmaņu muižas arendatora barona R. Noldes ierosmē., iesvētīta 1912. gada 5. oktobrī.

 

Pirmā pasaules kara laikā baznīca stipri cieta – granātas sapostīja baznīcas jumtu, tika izlaupīts baznīcas inventārs. Baznīcā uz laiku ierīkoja zirgu stalli. 1919. gadā draudze atjaunoja baznīcas darbību un drīz vien tika uzsākti labiekārtošanas un remontdarbi. 1921. gada 31. oktobrī atjaunotais dievnams tika iesvētīts. 1929. gadā baznīcai tiek izgatavots jauns altāris un altārglezna. 1938. gadā ērģeļu būvei ir savākta daļa no nepieciešamās naudas summas; bet 1940. gadā visa vajadzīgā summa ir uzkrāta un A/S”Gerhards un Key” tiek pasūtītas koka un metāla stabules un pārējās detaļas, taču darbs apsīkst. Padomju varas laikā, 1959. gadā baznīcas draudze saņem Pļaviņu rajona izpildkomitejas rīkojumu par ērģeļu nodošanu Pļaviņu kultūras namam; tālākais ērģeļu liktenis nav zināms.

Līdz 1928. gadam Pļaviņas ietilpa Kokneses – Krapes draudzes teritorijā. 1928. gada 1. janvārī Pļaviņu draudze kļuva patstāvīga. 1929. gadā draudzē bija reģistrēti 450 draudzes locekļi.

 

Būvēta no dolomītakmeņiem, kā daudzas citas Pļaviņu ēkas. Baznīcas tornis, kuram ir piramidāla smaile, novietots asimetriski vienā malā.

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu