Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Ludzas pareizticīgo baznīca

Ludzas Vissvētās Dievmātes aizmigšanas pareizticīgo baznīca

 

Latgales iela 121, Ludza, Ludzas nov., LV 5701
Mob. tel. 371 26673089

1845. gadā celtā baznīca rotājas pašā vecpilsētas centrā un ir valsts aizsargājamais arhitektūras piemineklis, celta krusta veidā ar Toskānas ordeņa kolonām. Ēka celta pēc arhitekta A. Zaharova projekta vēlā klasicisma stilā kā Kronštates Andreja katedrāles modifikācija, kas tolaik bija atzīta par tipveida projektu.  Noteikti ir vērts redzēt skaisto iekšpuses interjeru.

Pastāvīga pareizticīgo draudze (496 cilvēki) Lucinas (tag. Ludzas) pilsētā tika atvērta 1833. gadā un pagaidu baznīca izvietojās apriņķa pārvaldei piederošas ēkas otrajā stāvā. 18431845 gados par Sv. Sinodes līdzekļiem Lucinā sākās mūra baznīcas (26x9m) celtniecība, kura tika iesvētīta 1845. gada 19. augustā par godu Dievmātes Aizmigšanai.  Dievnamā tika ievietotas arī vērtīgas svētbildes.

Baznīca tika celta kā pilsētas centrs, kuras apbūve ar savām ielāmstariem satikās pie pareizticīgo baznīcas.
 
1878. gadā Lucinas baznīca tika pārdēvēta par katedrāli ar pārziņa palīga un diakona amatiem.

No 1900. – 1901. gadam tika veikts dievnama kapitālremonts un pārbūve. Kupols tika pacelts par veseliem 8 metriem, zvanu tornis – par 4 metriem. Iekšpusē tika uzstādīts 3 stāvu ikonostass, atjaunoti gleznojumi. 1906. gada 30. septembrī par draudzes locekļu savāktajiem ziedojumiem zvanu tornī tika pacelts pats lielākais zvans – tā svars ir 1667 kilogrami.

1938. gada 11. jūnijā lielā Ludzas ugunsgrēka laikā aizdegās katedrāles kupols un no tā nogāzās zvans. Taču līdz dievnama svētku dienai – 15. augustam, nelaimes sekas jau bija likvidētas.

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu