Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Lodes (Apšu) luterāņu baznīca

Lodes (Apšu) luterāņu baznīca atrodas starp Bānūžu un Ilzes ezeriem. Vienreizējs koka celtniecības paraugs, kas tapis iepriekšējā dievnama vietā – 1780. gadā. Baznīca celta guļbūves tehnikā un līdz pat 20. gadsimta sākumam dievnamam bijis salmu jumts, ko pēcāk nomainīja ar koka šķindeļiem. Torni piebūvēja 1911. gadā, 1994. gadā torni atjaunoja. Pēc celtniecības paņēmieniem baznīca atgādina Vidzemes latviešu zemnieku mājas.

Unikāli ir baznīcas logi, kas saglabājušies no 18. gadsimta. Altāris, kancele un ērģeļu prospekts izgatavots 1893. gadā. Pie baznīcas uzņemtas mākslas filmas “Aija” ainas. Apskatāma arī no iekšpuses.
zudusilatvija.lv
www.celotajs.lv

 

 

„Apšu baznīcas pirmsākumi meklējami jau 13. gs. kad sāka ieviest kristīgo ticību. Lai vieglāk piesaistītu vietējos, pirmās katoļu baznīcas cēla senlatviešu kulta vietās un tā arī notika ar Apšu baznīcu.

 

Tuvu baznīcai atrodas Bānūžu pilskalns, vietējās nozīmes kulta vieta – svētavots. Vēl 18. gs. cilvēki nesa ziedojumus uz Apšu baznīcu – krellītes, lentu gabaliņus, monētas un lika uz altāra”.

 

Baznīca celta 1780. gadā. Lodes evaņģēliski luteriskā draudze minēta 1536. gadā, bet pirmā Apšu baznīca celta 1613. gadā kā Skujenes filiālbaznīca. Tā bija ļoti vienkārša, pēc zemnieku māju parauga celta – bez grīdas un sēdvietām.”

 

20. gs. 60. gados baznīca vairākkārtīgi tika izlaupīta: pazuda gan lustras, an biķeris altāra trauki, tika apgānīts kristāmtrauks. Internetā tūrisma izziņas avotos parasti tiek minēts, ka baznīca arī izmantota filmēšanas vajadzībām – te 1987. gadā tika uzņemti kadri filmai „Aija” pēc Jāņa Jaunsudrabiņa triloģijas motīviem, filmas vajadzībām paši filmu ļaudis nomainījuši daļu jumta seguma, lai baznīca filmu kameras izskatītos simpātiskāk. Baznīcā atrodas Martin Kresling, Jakobstatd 1890. gadā būvētas ērģeles.

www.entergauja.com

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu