Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Limbažu Kristus Apskaidrošanas pareizticīgo baznīca

Klostera iela 8, Limbaži
+371 64022178

Limbažu pareizticīgo draudze ir viena no vecākajām Latvijā. Greznā baznīca celta 1900.–1903. gadā neobizantiešu stilā pēc trīsdaļu tipa projekta, tā izveidojusies Livonijas laika klostera teritorijā. Lielākā pareizticīgo baznīca Vidzemē ārpus Rīgas.

Dievmātes Tihvinas ikona
Ar Limbažu pareizticīgo draudzi saistīts viens no ievērojamākiem 20. gs. baznīcas hierarhiem Jānis (Garklāvs). Viņš kļuva par Rīgas bīskapu smagajos kara gados, bet 1944. gadā viņš aizbrauca no Latvijas, paglābjot brīnumdarošo Dievmātes Tihvinas ikonu. Pēc viņa nāves audžudēls virpriesteris Sergijs Garklāvs 2004. gadā aizveda brīnumdarošo ikonu atpakaļ uz Tikvinu. Dievmātes Tihvinas kopija no Kristus Apskaidrošanās baznīcas Limbažos toreiz tika aizvesta uz Rīgu un pielikta pie īstā brīnumdarošā tēla.

Limbažu Kristus Apskaidrošanās baznīcas svētumu vidū kopā ar Dievmātes Tihvinas ikonu, svētītāja Nikolaja un svētā Ņeva Aleksandra ikonu īpaši godāta ir svētā lielmocekļa un dziedinātāja Panteleimona ikona, atsūtīta no Svētā Antona kalna, no Panteleimona klostera.
www.visitlimbazi.lv

 


1900. gadā pareizticīgo baznīcas Sinode pieņēma lēmumu nojaukt Limbažu pareizticīgo baznīcu ēkas sliktā tehniskā stāvokļa dēļ. Jauno baznīcu sāka celt pēc arhitekta A. Lunska projekta. Nojaucamās baznīcas akmeņus izmantoja jaunās baznīcas žogam. Jauno baznīcu iesvētīja 1903. gada 26. oktobrī. Tās interjeram izmantoja ikonas un citus kulta priekšmetus no iepriekšējās ēkas. Baznīcas interjers bija ļoti grezns: ikonastass – gatavots no ozolkoka, apzeltītas ikonas, bet sienas un griesti – apgleznoti. Baznīcas tornī uzstādīja septiņus zvanus. Pirmā pasaules kara laikā, 1916. gadā, zvanus noņēma un evakuēja uz Krieviju. Lielākos ap 1920. gadu atveda atpakaļ, taču pieci mazākie pazuda. 1937. gadā draudzes baznīcu pārdēvēja par Kristus apskaidrošanas baznīcu. 2003. gadā notika baznīcas 100. gadu jubilejas dievkalpojums. Šim notikumam par godu torņu kupolus iesedza ar jaunu vara skārdu.
www.zudusilatvija.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu