Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Janču Svētā Krusta baznīca

Janču Svētā Krusta draudze
Janči, Dāviņu pagasts, Bauskas novads, LV- 3929

Draudzē kalpo:
Baļčūns Romualds (prāvests; +371 26109964)

Dievkalpojumu laiki:
Mēneša pēdējā svētdienā pl. 14.
Draudzes svētku diena: Sv. Krusta paaugstināšanas svētki (septembra III svētdiena).


Janču Svētā Krusta Romas katoļu baznīca ir Romas katoļu Rīgas metropolijas Jelgavas diecēzes draudzes baznīca. Tā atrodas Bauskas novada Dāviņu pagasta Jančos.

Vēsture
Iecavas upes krastā, 15 km no Ozolaines ciema atradās Janču kapsēta. Pie šīs kapsētas tika nolemts būvēt jaunu dievnamu, kam zemi deva Lielo Janču māju saimnieks. 1931. gada 16. augustā Skaistkalnes baznīcas kapucīnu tēvs Kārlis Gumpenbergs iesvētīja dievnama pamatakmeni. Baznīcas celšanas darbus vadījis Skaistkalnes būvmeistars Pēteris Tītars un viņa palīgs Kubilis. Dievnamu uzcēla par draudzes līdzekļiem tēva Kārļa Gumpenberga (P. Tomasa) vadībā. 1932. gada 18. septembrī bīskaps Jāzeps Rancāns baznīcu iesvētīja Svētā Krusta paaugstināšanas godam. 2016. g. janvāŗī iekļauta aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis (Aizs. Nr. 9100)

Eksterjers
Baznīca ir koka celtne, tā ir 13 metrus gara, 7 metrus plata un 5,4 metrus augsta ēka ar vienu nelielu torni un skārda jumtu. Tornī ir viens zvans. Sienas apšūtas ar dēļiem. Abos dievnama sānos ir četri logi. Ieejas durvis no gala un sakristejas. Dievnamu ieskauj dārzs, ko noslēdz stiepļu pinuma žogs dzelzs stabiņos. Dārzā ierīkota grota, kurā atrodas Jaunavas Marijas skulptūra un Misiju krusts.

Interjers
Tā ir vienas navas telpa ar koka grīdu un koka griestiem, kas veidoti ielokā un nagloti pie spārēm. Virs ieejas ir kora telpas, kas balstās uz koka stabiem. Kora telpās ir harmonijs. Presbitērija daļā ir viens altāris Svētā Krusta godam. Aiz presbitērija ir šķērssiena, aiz kuras atrodas divas sakristejas.

Draudze
Draudze iekļaujas Romas Katoļu Rīgas Metropolijas klēra Jelgavas diecēzē. Draudzi apkalpo prāvests Romualds Baļčūns. Draudze tika nodibināta 1932. gadā. Draudzei piederīgi ir katoļi, kas dzīvo Jančos un to apkārtnē. Dievkalpojumi notiek vienu reizi mēnesī. Draudzes lielākie svētki ir Krusta paaugstināšanas svētki.
lv.wikipedia.org

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu