Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Iģenes luterāņu baznīca

Iģenes baznīca ir viena no nedaudzajām Latvijas koka baznīcām, kas būvēta 18. gadsimta vidū un joprojām sekmīgi kalpo sākotnējam mērķim. Baznīcas apjoma forma, plānojums un proporcijas ir arhaiskas, kas liecina par senu koka amatniecības tradīciju saglabāšanos.

Dievnams celts 1757. gadā par Iģenes muižas īpašnieka Aleksandra fon den Brinkena (Alexander von Brincken) līdzekļiem. Vienjoma koka guļbūve apšūta ar horizontāli kārtotiem dēļiem, poligonāla apsīda, sakristeja un no apjoma izvirzīts kvadrātplāna zvana tornis ar poligonālu jumta smaili. Iekštelpas glabā baroka laika iekārtu, ir pamats domāt, ka baznīcas interjers ir vecāks par pašu ēku un atradies Vecdores baznīcā. Kanceles pildiņu gleznojumos attēloti evaņģēlisti Jānis, Lūka, Marks, Matejs, altāra centrālā glezna – "Golgāta", baznīcēnu soliem barokālās formas durvju pildņi.

Ēka remontēta 1877., 1932. gadā. 1996. – 2004. gadā veikts apjomīgs kapitālais remonts – nostiprināti baznīcas pamati, restaurētas sienu guļbūves konstrukcijas, uzlikts jauns dakstiņu jumts, atjaunots tornis, ielikti jauni logi, kā arī tiek restaurēts interjers. Saglabājušies vairāki vērtīgi iekārtas priekšmeti: altāris (1752) un kancele, kuri 1932. gadā ne visai veiksmīgi krāsoti. Restaurācijas gaitā, attīrot virsējā melnā krāsojuma kārtu, atsedzās gleznojumi, kas ļauj spriest, ka kancele un altāris ir vecāki par pašu baznīcu. Savdabīgs ir durvju atslēgas apkalums (18. gs.) un koka tornī sēdošais vēja gailis (1757).

Pateicoties Iģenes pēdējā īpašnieka barona K. fon Brinkena mazdēla barona O. fon Grothusa līdzdalībai un palīdzībai, kā arī Vācbaltu fonda finansējumam no Vācijas, baznīca tika paglābta no sabrukšanas, restaurāciju atbalstījusi arī pašvaldība. 1998. gadā O. fon Grothuss baznīcai uzdāvināja K. Teivānes gleznu "Mārtiņš Luters" – veltījumu savu vecvecāku K. fon Brinkena (1861.–1937.) un V. fon Brinkenas (1878.–1950.) piemiņai. Unikālie arhitektūras piemineklis iekļauts UNESCO arhitektūras un vēstures pieminekļu sarakstā. 1995. gadā un 1999. gadā Iģenes baznīca piedalījusies Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumos.
www.talsitourism.lv
www.zudusilatvija.lv

Iģenes evanģēliski luteriskā draudze
Iģenes baznīca, Iģene, Vandzenes pag., Talsu nov., LV-3281
Tālrunis: +371 26435630
E-pasts: guntapence@inbox.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu