Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Griezes luterāņu baznīca

Griezes evaņģēliski luteriskā baznīca ir Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas dievnams Saldus novada Ezeres pagastā. Atrodas ainaviskā vietā – pakalnā 200 metrus no Lietuvas robežas un Vadakstes ietekas Ventā.

Baznīca celta 1580. gadā. Tai 1769. gadā un 1846. gadā ir veikti pārbūves darbi, kuru laikā baznīca ieguva pašreizējās aprises. Griezes baznīca, līdzīgi kā 21 km attālā Rubas baznīca, ir smagi cietusi Otrajā pasaules karā, bet saglabājusies līdz 20. gadsimta 50. gadiem, kad draudzei tika atņemta un nodota dabas un pieminekļu aizsardzības biedrības pārziņā, līdz ar to pilnīgi pamesta un pakāpeniski nonākusi pašlaik redzamajā stāvoklī. Dievkalpojumi notiek atjaunotajā sakristejā, bet piemērotos laika apstākļos – zem klajas debess baznīcas mūros.

2003. gadā sākās Griezes baznīcas sakopšanas talkas, 2010. gadā no drupām atjaunota sakristeja, kopš 2012. gada notiek restaurācijas nākamais posms – kara laikā stipri cietušā torņa atjaunošanas darbi, ko iecerēts pabeigt 2019.–2020. gadā.

Griezes baznīcā tika kristīts latviešu tēlnieks Kārlis Zāle.
lv.wikipedia.org

 


Griezes baznīca atrodas Saldus novada, Ezeres pagastā, pie pašas Lietuvas robežas, Ventas krastā, senā, vēsturiskā vietā. Tā celta 1580. gadā. Pagājušajā gadsimtā baznīca pieredzējusi daudzus postījumus. Pēc otrā pasaules kara, padomju laikā, tā tika izdemolēta un gāja bojā.

2003. gadā sākās jauns posms baznīcas vēsturē. Pateicoties Dieva žēlastībai un daudzu cilvēku no dažādām Latvijas vietām entuziasmam, šī brīnišķīgā vieta tiek sakopta un Griezes baznīca soli pa solim atdzimst. Griezē notiek regulāri dievkalpojumi, stundu lūgšanas, dažādas kristīgas nometnes, talkas, sadraudzība. Patreiz turpinās arī baznīcas atjaunošanas un restaurācijas darbi.

Daudzi brāļi un māsas Kristū šeit piedzīvojuši īpašu Dieva tuvumu un klātbūtni. Strādājot pie baznīcas ēkas celtniecības, mēs ceļam arī savu iekšējo Baznīcu – garīgo namu, kas top mūsu sirdīs. Aizvien vairāk kristiešu šeit atrod savas garīgās mājas, vietu, kur atbraukt, apstāties no ikdienas steigas, būt klusumā un mierā kopā ar Dievu. Skaistā vieta pie Griezes baznīcas pamazām top par garīgu centru, klusuma vietu, oāzi, kur izslāpušajiem ceļiniekiem apstāties un atveldzēt dvēseli.
griezesbaznica.lv

 


Baznīca celta pie pašas Lietuvas robežas, kur Vadakste ietek Ventā. Pirmā baznīca šeit celta 16. gs. beigās pēc Kurzemes hercoga Gotharda Ketlera rīkojuma par 70 baznīcu draudžu izveidošanu un baznīcu ēku uzcelšanu hercogistē. Zem šīs baznīcas esot bijušas izmūrētas kapenes, kurās, iespējams, bijuši apglabāti Ezeres Ketleru dzimtas pārstāvji. Jauna baznīca, kuras drupas vēl tagad redzamas, uzcelta 1769. gadā. Tā vairākkārt tikusi pārbūvēta un remontēta. Baznīcas austrumu galā bijusi mūra kapliča, bet baznīcas dārzā atrodas kapi. Baznīcas kapos apglabāti Pirmajā pasaules karā krituši vācu armijas karavīri. Tiem 1930. gadā uzstādīts piemineklis. Baznīca sagrauta Otrā pasaules kara laikā. Kāda teika vēsta, ka sākotnēji bijis paredzēts Griezes baznīcu celt kalnā, tur arī to sākuši būvēt, bet uzbūvētais ik rītu pazudis. Beidzot mēģinājuši celt lejā, kur arī tā uzcelta. Baznīcā 1888. gadā kristīts ievērojamais latviešu tēlnieks Kārlis Zāle. Otrpus Ventai, Lietuvā, kādreizējā Polgriezes muižā atradusies vēl viena baznīca, ko pēc nostāstiem nodedzinājuši zviedru karavīri, kas šeit zaudējusi kādu kauju Zviedru kara laikā un atkāpdamies pie baznīcas ierakuši trīs mucas.
www.vietas.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu