Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Gārsenes luterāņu baznīca

Mūsdienās redzamā luterāņu baznīca ir pēc kārtas trešais dievnams, kas Gārsenē ir bijis. Pirmā baznīca minēta 16. gs. vizitācijas aktos – no koka būvētā Sv. Jura baznīca; otrā baznīca, kas iesvētīta un atklāta 1792. gada 5. jūlijā, tikusi būvēta no laukakmeņiem. Draudzei pieaugot, bijusi nepieciešama lielāka dievlūdzēju telpa, tāpēc laukakmeņu baznīca 1904. gadā nojaukta, lai vietā uzceltu plašāku, mūsdienās skatāmo baznīcu. Jaunā baznīca (iesvētīta 1906. gada 1. oktobrī) ir arī pēdējā Gārsenes barona fon Budberga veltījums savai pāragri mūžībā aizgājušajai sievai, pēc tautības anglietei, Ģertrūdei Vorsai-Budbergai. Baznīcas celtniecību, izmantojot vietējos būvmateriālus, vadīja arhitekts Eduards Kupfers.

1988. gadā baznīcas tornim uzlikts jauns kapara skārda jumts. Torņa smailes lodē ievietota kapsula ar vēstījumu par Gārsenes vēsturi.
1991. gadā tika veikti baznīcas altāra daļas remontdarbi (krāsoti griesti, sienas), restaurēts velves uzraksts – „Nāciet pie manis visi, kas esat bēdīgi un grūtsirdīgi, es jūs gribu iepriecināt”.
1992. gadā baznīcā iesvētīta un nostiprināta piemiņas plāksne represētajiem gārseniešiem.
1999. gadā Gārsenes luterāņu baznīcai piešķirts Eiropas kultūras mantojuma karogs (Eiropas Kultūras mantojumu dienu „Eiropa – kopīgs mantojums. Baznīcas Latvijā” ietvaros).
2004. gadā ar VKKF finansiālu atbalstu jaunu, kvalitatīvu skanējumu atguva baznīcas ērģeles.
2006. gadā baznīcai piešķirts Eiropas kultūras mantojuma karogs (nominācijā „Vēsturisko interjeru saglabāšana un restaurācija”).
2008. gadā baznīcai daļēji nomainīts skārda jumts.
 
Dievkalpojumi notiek mēneša 2. un 4. svētdienā plkst. 13.00.

Blakus baznīcai – kapsētas vidienē, atrodas klasicisma stilā celta kapliča (1906, arhitekts Eduards Kupfers), kas ir barona Budberga veltījums savai pāragri mirušajai sievai baronesei Vorsai-Budbergai.

„Mierlauki”, Gārsenes pagasts, Aknīstes novads;
+ 371 26367150;  
+ 371 29429620
turisms-aknistes-novada.mozello.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu