Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Feimaņu Sv. Jāņa Kristītāja katoļu baznīca

Šim nelielajam, 1760. gadā iesvētītajam koka dievnamam ar diviem torņiem ir kvazibazilikāla uzbūve. Tāpat kā daudzās Austrumeiropas baznīcās, draudzes telpas un prezbitērija savstarpējās norobežošanas efekts te panākts izmantojot atšķirīgus telpu platumus (tieši Latgale ir šāda baznīcu plānojuma tipa izplatības galējā robeža ziemeļaustrumu virzienā).
 
Šķietami necilajā Feimaņu dievnamā atrodams bagātīgs tēlotājas un lietišķi dekoratīvās mākslas darbu klāsts. Meistarīgi veidota gan visu trīs altāru apdare, gan kokskulptūru grupa virs triumfa arkas, gan rokoko stila ērģeļu prospekts (18. gs. trešais ceturksnis). Te aplūkojama arī plaša 19. gs. pirmās puses gleznu ("Sv. Andrejs", "Sv. Pēteris", "Sv. Bartolomejs" u.c.) kolekcija. Taču īpaši savdabīgās, oriģinālā tehnikā izgatavotās kristāla lustras, kurām Latvijas sakrālajā mākslā šodien vairs nav līdzinieču.
www.vietas.lv

 


Feimaņu Svētā Jāņa Kristītāja Romas katoļu baznīca ir Romas katoļu Rīgas metropolijas Rēzeknes–Aglonas diecēzes draudzes baznīca. Tā atrodas Rēzeknes novada Feimaņu pagasta centrā Feimaņos. Dievnams ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis.

Vēsture
Feimaņu pirmā katoļu koka baznīca tika uzcelta vēl pirms reformācijas. Reformācijas laikā Korfu dzimta, kurai piederēja Feimaņi, pārgāja luterticībā un baznīcu nodeva luterāņiem, kuru rīcībā baznīca kalpoja līdz 1708. gadam, kad to pārņēma jezuīti, tādā veidā nonākot atkal katoļu lietošanā.

Pašreizējo koka baznīcu vecā dievnama vietā uzcēla 1756. gadā, prāvesta Skringailo darbības laikā. 1760. gadā bīskaps Daugiallo to konsekrēja Svētā Jāņa Kristītāja godam.

Draudze
Draudze iekļaujas Romas Katoļu Rīgas Metropolijas klēra Rēzeknes-Aglonas diecēzē. Draudzi apkalpo prāvests Rinalds Broks. Feimaņu draudze izveidojās pēcreformācijas laikā līdz ar baznīcas atgūšanu. Draudzei ir trīs kapsētas – Feimaņu kapi, Antanišku kapi, Silajāņu kapi.

Draudzes lielākie svētki
Draudzes lielākie svētki un atlaidu dienas ir Jēzus Sirds diena, Svētā Jāņa Kristītāja diena, Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas svētki.

Tehniska informācija
Feimaņu baznīca ir koka kvazibazilikāla viennavas celtne ar diviem torņiem, skārda jumtu un oriģinālo koka grīdu, 30 metrus gara un 15 metrus plata. Pie ieejas vārtiem atrodas zvanu tornis ar četriem zvaniem, bet netālu no baznīcas – akmens–mūra kapela, kas kādreiz kalpoja bērnu kristīšanai.

Kapela un baznīcas zvanu tornis ir vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļi.

Interjers
Dievnamā ir trīs altāri ar kokgriezumiem un 18. un 19. gadsimta gleznām "Svētais Andrejs", "Svētais Pēteris", "Svētais Bartolomejs". Baznīcā aplūkojami 26 mākslas priekšmeti, kuru vidū ir minami: 18. gadsimta triju altāru kokgriezumi, ērģeļu prospekts, baznīcas soli, biktskrēsls, oriģinālā tehnikā izgatavotas kristāla lustras, seni sudraba kausi un skulptūras.

Altāris ar gleznām, sānu altāri un ērģeļu prospekts ir valsts nozīmes mākslas pieminekļi.
lv.wikipedia.org

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu