Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Ādažu (Baltezera) evaņģēliski luteriskā baznīca

Ādažu evaņģēliski luteriskā baznīca jeb Baltezera baznīca ir Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas dievnams, kas atrodas Baltezerā, Ādažu novadā, vietā starp Lielo un Mazo Baltezeru.

 

Vēsture
Dievnamu baroka stilā 1772. gadā uzbūvēja pēc arhitekta Bernharda Joahima projekta.

Padomju okupācijas periodā baznīcu 1948. gadā atņēma draudzei, tika iznīcināta visa Baltezera baznīcas iekšpuse, bet 1958. gadā nojauca tās torni. Šajā laika posmā to izmantoja visdažādākajām vajadzībām – kā kinoteātri, deju zāli, telefona centrāli, minerālmēslu noliktavu, kāpostu skābētavu.

1989. gadā to pārņēma Valsts Kultūras pieminekļu inspekcija un baznīcu pilnībā atjaunoja. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas Ādažu draudze atguva dievnamu un 1994. gadā atsāka tur darboties, kaut arī vēl nebija pabeigti remontdarbi.

Ādažu draudze
Ādažu evaņģēliski luteriskā draudze jau pastāv kopš 13. gadsimta, vēl pirms Baltezera baznīcas izveides.
lv.wikipedia.org

Vecākais un nozīmīgākais saglabājies arhitektūras piemineklis ir Ādažu (Baltezera) baznīca, kas atrodas gleznainā vietā starp Lielo un Mazo Baltezeru. To no 1772. līdz 1775. gadam cēlis meistars Bernhards Joahims no Mazungenas (400 sēdvietu). Baznīcas apveids – vienjoma garenbūve ar poligonālu altārdaļu un frontālu kvadrātveida torni ar barokālu noslēgumu – atspoguļo baroka arhitektūras principus. Ēkas ieeju akcentē barokāls portāls, zelmini rotā volūtas un ovāli logi. Interjerā sienas dekorē pilastri.

Ādažu draudzes vēsture sākās jau 13. gadsimtā. Esošā luterāņu baznīca uzcelta 1775. gadā.

1948. gadā dievnams pāriet okupācijas izpildvaras pārvaldē, kura sāk sistemātisku tā postīšanu. Tas tiek darīts, mēģinot dievnamu pārvērst deju zālē, gan minerālmēslu noliktavā, gan metālmākslinieku darbnīcā. Lai baznīca neatgādinātu par savu īsto uzdevumu, 1958. gadā ar traktora palīdzību tiek sagrauts baznīcas tornis.

Tikai 90. gadu vidū no altāra telpas tiek izvākta telefonu centrāle.

Kopš 1994. gada vēl neatjaunotajā dievnamā dievkalpojumus atsāk luterāņu draudze.
www.vietas.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu