Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Užavas bāka

Celta 1879. g., atjaunota 1925. g.
Torņa augstums –19 m
Augstums virs jūras līmeņa – 44 m
Bākuguns ir redzama 15 jūras jūdžu attālumā

Užavas bāka ir iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un atrodas ~ 20 kilometrus uz dienvidiem no Ventspils. Užavas bāka atrodas uz vienas no trim augstām mežainām kāpām – t. s. Teniroka kāpas, kuras augstums sasniedz 28 metrus. No tālienes šī kāpa atgādināja cepamo krāsni, tāpēc 19. gadsimtā Užavas bākas vāciskais nosaukums bija Bakofen.

Pirmo reizi Užava vēstures avotos minēta 1230. gadā. Jau 17.–18. gadsimtā ir ziņas par šeit novietotu navigācijas uguni uz akmens krāvuma kurināta ugunskura veidā, kas ceļā uz Ventspils ostu kalpojis kuģiem par orientācijas zīmi.

 

Pirmās Užavas bākas torņa celtniecības darbus pabeidza 1879. gadā, uzceļot arī piestātni celtniecības materiālu piegādei. Užavas bāka bija ķieģeļu tornis, kas savienots ar vienstāva dzīvojamo māju bākas apkalpojošajam personālam. Bākas torņa augšpusē novietoja metāla gaismas telpu ar laternu, un 1879. gada 10. septembrī Užavas bāka caur optisko iekārtu sāka sūtīt gaismas signālus. 1910. gadā bākai izveidoja rievsienu ar 7–8 centimetru bieziem dēļiem un akmeņu bērumu priekšpusē, jo lēzenā liedaga dēļ jūras viļņi noārdīja kāpas pakāji. Pirmā pasaules kara laikā Užavas bāka stipri cieta – tika nopostīta bākas torņa augšējā cilindriskā daļa, kā arī artilērijas apšaudes rezultātā tika sagrautas palīgēkas. Neskarta saglabājās vien torņa astoņstūra pamatne, uz kuras 1925. gada 21. februārī pabeidza jaunā Užavas bākas torņa celtniecību. Pēc ārējā veidola jaunais tornis bija identisks iepriekšējam bākas tornim.

Visas bākas pastāvēšanas laikā ir turpinājušies blakusesošās krasta nogāzes nostiprināšanas darbi. 20. gs. 20.–30. gados krasta nostiprināšanai izmantoja ar oļiem pildītus kadiķu klūgu grozus un laukakmeņus. 20. gadsimta 70. gados tos nomainīja betona bluķi.

Bākai ir četri stāvi, tā ir apmesta, balsināta un savienota ar dzīvojamo korpusu. 20. gadsimta 50. gados bākas torņa augstums sasniedza 19, 4 metrus. Torņa iekšpusē – ap centrālo kolonnu – augšup ved metāliskas vītņu kāpnes. Bākas augšpusē atrodas balkons ar metāla margām un no metāla konstrukcijām veidota gaismas telpa (tās diametrs – 3 metri – ir vienāds ar bākas diametru).

 

Darba laiks no 1. aprīļa līdz 31. oktobrim  Pirmdiena, otrdiena  brīvdiena
 Trešdiena, ceturtdiena, piektdiena, sestdiena, svētdiena  10.00 – 16.00
   
 Darba laiks no 1. novembra līdz 31. martam   Pirmdiena, otrdiena  brīvdiena
 Trešdiena, ceturtdiena, piektdiena, sestdiena, svētdiena  10.00 – 14.00
   
 Biļešu cenas  Bākas apmeklējums  EUR 1,00
 Bākas apmeklējums skolēnam, studentam, pensionāram  EUR 0,50
 Bākas apmeklējums bērnam līdz skolas vecumam, personai ar invaliditāti (uzrādot apliecību) un viņa pavadošajai personai  Bez maksas
 Telts vieta bākas teritorijā  EUR 5,00 diennaktī
 Nakšņošana teltī vienai personai  EUR 1,00
 Auto novietošana bākas teritorijā (līdz 2h bez maksas)  EUR 3,00 diennaktī

 

Iepriekš savlaicīgi vienojoties, iespējama apmeklētāju pieņemšana arī ārpus darba laika (izņemot pirmdienas), tālrunis +371 63630573, +371 28341836.
www.portofventspils.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu