Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Mērsraga bāka

Mērsraga bāka atrodas Mērsraga zemesragā Mērsraga novadā, 3,3 km no Mērsraga ciema.

Bākas augstums ir 19 m. Bāku veido apaļš čuguna tornis, ietverts betonā, ar galeriju un laternu. Tornis ir balts. Gaismas elements atrodas 26 m virs jūras līmeņa. Gaisma balta (0,2 s deg, 4,8 s pārtraukums). Gaismas signāls redzams 17 jūras jūdžu attālumā. Bāka darbojas visu gadu diennakts tumšajā laikā.

Bākas tornis tika izgatavots Francijā. Bākas būve pabeigta un uguns tajā iedegta 1875. gadā. Pirmā pasaules kara laikā gaismas aparāts aizvests uz Krieviju, bet tornis tika smagi sašauts. 1920. gadā iedegta jauna uguns 6 m augstajā pagaidu koka tornī. 1922. gadā pabeigts bojātā torņa remonts, ietverot to betonā.

2006. gadā Latvijas pasts izdeva pastmarku ar bākas attēlu.
lv.wikipedia.org


Mērsraga bāka izvietota krasta izvirzījuma galā, kur jūrā atrodas akmeņains sēklis. Kā vēsta senie nostāsti, šajā vietā gar krastu vadāta govs ar lukturi kaklā, lai maldinātu garāmbraucošos kuģus un avārijas gadījumā tiktu gūts laupījums. 1875. gadā šajā vietā uzcēla vienu no skaistākajām Latvijas bākām, kuru iesauca par „francūzieti”, jo Mērsraga bākas tornis, optiskā sistēma un laterna tika izgatavoti Francijā, Parīzē. Taču bāka smagi cieta Pirmā pasaules kara laikā, kad apšaudes brīdī salieca tās metāla konstrukciju. Pašreizējais bākas tornis celts 1922. gadā un nostiprināts ar astoņām dzelzs ribām, ārsienas apšujot ar kniedētām metāla loksnēm.
Andris Cekuls
www.bakas.lv

 

1873. gadā Rīgas biržas komiteja lūdza Jūrlietu ministrijas Hidrogrāfijas dienestam Pēterburgā pēc iespējas ātrāk ierīkot bāku Mērsragā, jo akmeņainais sēklis apdraud tos kuģus, kas kaut nedaudz novirzījušie no līnijas starp Kolkas uguns kuģi un Daugavas grīvu. Rīgas biržas komiteja sedza visus ar bākas uzstādīšanu saistītos izdevumus, metāla tornis, laterna un optiskais aparāts tika iegādāts Parīzē.
 
Bāka tika iesvētīta 1875. gada 10. septembrī. Bākas uguns augstums ir 21,3 m. Bākas tornis izgatavots «Sotera, Lemonjē & Co» fabrikā Parīzē. Brīvstāvošs, cilindrisks, kniedēts dzelzs konstrukcijas 18,5 metrus augsts tornis, kura apakšējā daļa pēc postījumiem Pirmā pasaules kara laikā (1914. gadā 1. pasaules kara laikā Mērsraga bāka tika stipri bojāta) 1922. gadā iebetonēta un nostiprināta ar dzelzsbetona kontraforsiem.

Torņa augšdaļā izveidots dzelzs konstrukcijas uz konsolēm balstīts apejas balkons. Gaismas telpu vainago kupolveida jumta konstrukcija, kas noslēdzas ar lodveida dekoratīvu izbūvi un vējrādi.
www.atputasbazes.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu