Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Sarkanās klintis un Rūcamavots

Raiskuma Sarkanās klintis (arī Sarkanās klintis, Raiskuma iezis) ir smilšakmens atsegums Gaujas senlejas labajā krastā, 500 m no Raiskuma kroga. Klintis atrodas Gaujas nacionālajā parkā, uz robežas starp Pārgaujas novada Raiskuma pagastu un Cēsu pilsētas teritoriju. Sarkanās klintis ir aizsargājams ģeoloģiskais dabas piemineklis. Iezis ir 200 m garš, līdz 10 m augsts, tajā atsedzas augšdevona Gaujas svītas sarkanīgie, dažviet dzeltenīgie, slīpslāņotie smilšakmeņi.

Raiskuma Sarkano klinšu virsma ir nelīdzena – tajā ir vairākas plaisas, izskalojumi, gravējumi, kā arī nišas un nelielas alas. Iezī ir atrastas seno zivju atliekas. Raiskuma ieža dienvidu daļa piekļaujas Gaujai, bet lielākā daļa klinšu atrodas pie pārpurvotās Gaujas vecupes. Ieža dienvidu daļā ir atrodami 1905. gada revolucionāru uzsaukumi un dziesmu panti. Ieža ziemeļu daļā atrodas klinšu lielākā niša, kas ir 5 m augsta, 7 m plata un 3,5 m dziļa. No alām un nišām izplūst vairāki avoti, lielākais no tiem ir Rūcamavots, kas ir populāra vietējo iedzīvotāju ūdens ieguves vieta. Rūcamavota nosaukums ir radies no rūkoņas, kas dzirdama avota tecēšanas laikā. Avoti ietek vecupē, kas atrodas ieža pakājē. Sarkano klinšu apkārtne ir labiekārtota – ir izveidota autostāvvieta un tūristu taka.
lv.wikipedia.org

 


Sarkanās klintis jeb Raiskuma iezis atrodas Gaujas labā pamatkrasta masīvā apmēram 0.5 km no vecās Raiskuma jeb Lieplejas kroga ēkas uz augšu pa Gauju.

Klints stiepjas vairāku simtu metru garumā un ir sarkanā krāsā, tāpēc tos sauc par Sarkanajām klintīm. Klintīs redzamas plaisas, kas sašķeļ sarkanīgos iežus, radot neparastu dabas mākslas darbu. To virsma ir diezgan izrobota, kas veido klintīs nelielas alas un nišas. Klinšu smilšainā josla pārtrūkst vien vidusdaļā, kas sadala iespaidīgās klintis divās daļās. No klints izplūst vairāki avoti. Viens no tiem ir Rūcamavots, kas laužas ārā no zemes ar savdabīgu rūkoņu. Daudzi zinātāji brauc pēc Rūcamavota ūdens.

Sarkanās klintis ir aizsargājams ģeoloģisks dabas piemineklis, atrodas Gaujas Nacionālajā parkā. Līdz avotam un tālāk gar klints apakšējo malu stiepjas labiekārtota taka, kuras sākumā ir neliela auto stāvvieta.

Klinšu takā iespējams aplūkot lielformāta gleznu izstādi, kuras mākslas darbi tapuši iedvesmojoties no Kārļa Skalbes pasakām.

Pārgaujas iela, Cēsis, Cēsu pilsēta, LV-4101, Latvija
turisms.cesis.lv

 


Sarkanās klintis atrodas Gaujas senlejas labajā krastā, 500 m augšpus vecā Raiskuma kroga.
 
Raiskuma iezis jeb Sarkanās klintis ir senlejas pamatkrasta kraujas posms, kas atrodas uz Cēsu pilsētas un Raiskuma pagasta robežas.
 
Kraujas apakšējā daļā 200 m garumā atsegti līdz 10 m augsti augšdevona Gaujas svītas sarkanīgie, dažviet dzeltenīgie, slīpslāņotie smilšakmeņi. Iežu virsma nelīdzena, rievu un plaisu sašķelta. Sarkanajās klintīs ir vairākas nelielas alas un nišas.
 
Lielākā niša – apmēram 7 m plata, 5 m augsta, 3,5 m dziļa, atrodas Z daļā.

No plaisām un alām izplūst vairāki avoti.
www.daba.gov.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu