Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Gudzonu ala

Ģeoloģiskais un ģeomorfoloģiskais dabas piemineklis, atrodas Laņģupītes labajā krastā, dabas parka “Salacas ieleja” teritorijā Skaņkalnes pagastā, valsts aizsardzībā kopš 1977. g., alas garums – 27 m, augstums pie ieejas – 2 m, platums – 3,5 m, dziļumā tā sašaurinās.
tezaurs.lv

 


Teritorija ir izvietojusies Laņģupītes senlejas malā, Burtnieka līdzenumā, Ziemeļvidzemes zemienē.

Dabas pieminekli veido ala un vidusdevona Živetas stāva Burtnieku svītas smilšakmens atsegums. Ala un atsegums veidojušies leduslaikmeta noslēgumā, pirms aptuveni 13 000 gadiem, kad ledus kušanas ūdeņi, plūstot zem ledāja mēles dienvidu virzienā, izskaloja Laņģupītes senleju un, iespējams, daļēji izveidoja arī pašu alu. Ala veidojusies pa slīpām, aptuveni 50 grādu slīpumā, uz ziemeļaustrumiem krītošām plaisām.

 

Gudzonu alas galvenā eja ir aptuveni 18 m gara, eju kopgarums 27 m. Plašākā telpa atrodas tūlīt aiz sašaurinātās ieejas. Dziļumā ala sašaurinās un pazeminās, un eju aizpilda stāvošs ūdens. Ieejas daļa sastāv no divām plašām nišām, ko savieno šaura un zema eja. Alas griestos atrodas vairāki līkumoti un sazaroti caurumi – kas atgādina skursteņus, bet to izcelsme nav īsti skaidra.

Alas sienas smilšakmenī novērojams slīpslāņojums un savdabīgas slāņojuma deformācijas. Sākotnējā ala laika gaitā ir ievērojami pārveidojusies dabīgu un mākslīgu procesu ietekmē. Smilšakmenī iekaltas rievas ziemeļu nišas ieejas daļā liecina, ka tā ir izmantota par pirtiņu (Gudzonu pirtiņa), un tas ir raksturīgi Mazsalacas apkārtnei.

Smilšakmens atsegums ar alu un diezgan mežonīgā Laņģupītes paliena ar senlejas nogāzi veido savdabīgi skaistu ainavu.
www.daba.gov.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu