Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Dauģēnu klintis

Viens no iespaidīgākajiem smilšakmens atsegumiem ir Dauģēnu klintis ar divām alām, kas ir garākās Latvijā (346 un 159 m), un no kurām iztek avoti. Viegli pieejamas ir tikai alu ieejas daļas. Klintis visā to krāšņumā  vari ērti aplūkot no izveidotajām noejas kāpnēm ar labiekārtotu skatu platformu.
visit.valmiera.lv

 


Teritorija ir izvietojusies Ziemeļvidzemes zemienē, Burtnieka līdzenumā, Salacas senlejas malā, upes labajā krastā.

Dabas pieminekli veido Salacas ielejas labā pamatkrasta nogāze, kurā atrodas vairāki prāvi vidējā devona Burtnieku svītas atsegumi.

Nozīmīgākie atsegumi virzienā no Salacas augšteces puses ir sekojoši:

  • Avotu cirks – ieloks smilšakmeņos ar avotu iztekām tā pamatnes daļā. Cirkveida ieloka platums ir 11 m, bet atseguma augstums sasniedz 13 m.
  • Dauģēnu klinšu centrālais atsegums – ar daudz virsmas mikroformām – rievām, sīkām aliņām, izciļņiem. Krāšņs un skaists atsegums. Piekājē avoti izplūst virs pelēkvioleta mālu un aleirolītu slāņa. Atsegumā ir Dauģēnu Mazā ala, un atsegums ir 90 m garš un līdz 10 m augsts.
  • Atsegums ar Dauģēnu Lielo alu – 35 m garš un līdz 5 m augsts.


Salacas pamatkrastā gan augšpus, gan lejpus nozīmīgākajiem atsegumiem ir vēl virkne mazāku atsegumu. Atsegumu virknes kopējais garums ir 370 m, bet atsegumu augstums līdz 13 m.

Dauģēnu klints atsegumos atrodas divas Latvijā garākās dabīgās alas Dauģēnu Lielā (Lielā X) ala un Dauģēnu Mazā (Mazā X) ala. Abas alas veido sazarota eju sistēma (pazemes labirinti). Dauģēnu Lielā ala ir veidojusies pazemes erozijai labvēlīgos apstākļos, pazemē no 15 izplūdes vietām ūdeņiem satekot vienā upītē. Eju kopgarums sasniedz 346 m. Dauģēnu Mazā ala ir nedaudz mazāka, tās eju kopējais garums ir 159 m. Domājams, alu labirintu veidošanos un spēcīgus pazemes erozijas procesus nosaka pazemes ūdeņu drenāža no Dauģēnu grants karjera, kas atrodas uz ziemeļiem no pieminekļa.

 

Dabas piemineklis ir nozīmīga dabas tūrisma vieta. Teritorijā ir pieejams  laukums auto novietošanai, ir stendi ar informāciju par šo ģeovietu un citām dabas vērtībām, Avotu cirkā ir izbūvētas noejas kāpnes un labiekārtota skatu platforma.
www.daba.gov.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu