Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Ainavu krauja

Skats no Ainavu kraujas

Platība – 8.138 ha, atrodas Amatas novada Drabešu pagastā, Amatas labajā krastā 200 m lejpus Kārļu tiltam, Gaujas Nacionālā Parka teritorijā.

 

Saukta arī par Bizenes iezi, viena no Latvijā augstākām – 46 m augsta krauja, kopā 600 m plata, divi atsegumi no dolomīta un smilšakmens. Amatas svītas smilšakmeņu stratotips.

 

Nosaukums cēlies no 20. gados būvētās jaunsaimniecības Ainavas.


Kraujai divi iežu atsegumi – ziemeļgalā – Bizenes iezis, dienvidgalā – Ainavu iezis. Viena no augstākajām kraujām Latvijā ar lielisku skatu uz Amatas ieleju.  Apakšējā atseguma daļa līdz 24,5 m augstumam veidota no pelēcīga un sārta slīpslāņota smilšakmens ar sarkanīga māla starpslāņiem ar plakodermu, krosopterigu u.c. atliekām. Augšējo līdz 6,8 m biezo daļu veido Pļaviņu svītas dolomīti, dolomītmerģeļi (domerīti) un smilšakmeņi ar kalcīta vai dolomīta cementu, satur zivju, brahiopodu, konhostraku un aļģu atliekas.


Starp abiem lielajiem atsegumiem daudz mazāku atsegumu.


No abām kraujām paveras lieliski skati. Augšā senkapi.

mapx.map.vgd.gov.lv

 

 

Ainavu krauja (arī Bizene, Kārļumuižas iezis) ir viena no augstākajām un senākajām kraujām Latvijā. Atrodas Gaujas nacionālā parka teritorijā Amatas upes labajā krastā pie Kārļiem, Amatas novada Drabešu pagastā starp Ainavu un Klintsleju mājām. 45–46 metrus augstajā un vairāk kā 500 metrus garajā kraujā atsedzas vairāku svītu smilšakmeņi un dolomīts, kā arī šis tiek uzskatīts par Amatas svītas stratotipu (pilnīgāko paraugu). To veido vairāki iežu atsegumi: ziemeļos – Bizenes iezis, bet dienvidos – Ainavu iezis. Apakšējās kraujas daļas atsegumā atrodamas vairākas seno organismu atliekas. Ziemā šeit veidojas vairāki leduskritumi, bet agrāk tikuši izveidoti 5 mākslīgi ūdenskritumi, no kuriem līdz mūsdienām saglabājies tikai viens.

18. gadsimta nogalē Kārļumuižas saimnieks Kārlis Eberhards fon Zīverss Ainavu krauju lika iekārtot ar kāpnēm, tiltiņiem, takām, skatu laukumiem un citiem objektiem. No kraujas paveras lieliski skati uz Amatas senleju. Kraujas atsegumos reizēm ir novērojami noslīdeņi un iežu nobrukumi. Ainavu krauja ir viens no svarīgākajiem objektiem Kārļumuižas ainavu mežaparkā, kas iekļauj tuvējās apkārtnes gravas, dažādus smilšakmens atsegumus, upes senlejas skatu perspektīvas un Amatu. Kraujas dienvidos, zemesraga galā atrodas seno latgaļu 11. – 12. gs. apbedījumi.

Ainavu krauja kopš 1973. gada ir valsts aizsardzībā esošs ģeoloģiskais piemineklis.
lv.wikipedia.org

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu