Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Vecvisminu bedrīšakmens

Tas ir unikāls bedrīšakmens (3,7 x 2,2 x 1,1 m, apkārtm. 9,8 m, tilp. 3 m3), kam bedrītes ieveidotas visās virszemes virsmās, kopskaitā 100. Tās ir dažādu izmēru, tai skaitā atšķirīgu dziļumu. Viena bedrīte virsmā ir ovālas formas.

Bedrīšakmens atklāts Kurzemes Seno kulta vietu projekta ekspedīcijā 2012. gada 28. martā (ekspedīcijas vadītājs A. Grīnbergs). Pēc bedrīšu skaita (100) tas ierindojas sestajā vietā Latvijā (2017. gadā).
www.rucava.lv


Vecvisminu bedrīšakmens atrodas 3 km uz D no Rucavas centra, 150 m uz R no Vecvisminu mājām un 36 m uz D no tuvākā zemesceļa, kas no Vecvisminiem izved uz Klaipēdas–Liepājas šosejas.

Bedrīšakmens izmēri: garums 3,7 m, platums 2,2 m, augstums 1,1 m, apkārtmērs 9,80 m, virszemes tilpums ap 3 kubikmetri. Sarkans lielkristālisks granīts. Nozīmīgi, ka tas atrodas savā sākotnējā vietā, un pat padomju laiku meliorācija to nav izkustinājusi. Akmens visās virsmās kopumā ir konstatētas 100 seno cilvēku ieveidotas bedrītes.

Unikāls bedrīšakmens, kurā sfēriskās formas bedrītes kulta rituālu gaitā senos laikos cilvēki ieveidojuši visās pieejamajās virsmās. Visvairāk to ir akmens augšpusē – 57. Taču arī visās sānu malās ir bedrītes: ziemeļu un rietumu malās pa 14 katrā, austrumu malā – 13, un vertikālajā dienvidu galā arī divas. Bedrītes ir dažāda diametra un dziļuma, tās ieveidotas ilgā laika posmā, kas varētu liecināt, ka te ilgstoši bijusi, iespējams, tuvākā novada lielāka svētvieta. Pēc bedrīšu skaita tas ierindojas piektajā vietā Latvijas bedrīšakmeņu vidū.
www.senvietas.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu