Dundaga

Dundaga ir lielciems Kurzemē, Dundagas pagastā, Talsu novadā. Dundagas pagasta pārvaldes centrs. Atrodas Ziemeļkurzemes augstienē 33,5 km no Talsiem, 151 km no Rīgas un 66 km no Ventspils. Cauri ciemam tek Pāce; uz upes un tajā ietekošā Mācītājmuižas valka izveidoti vairāki dīķi: Dundagas dīķis un Zirgu dīķis.

Dundaga
Lielciems
 Valsts  Latvija
 Novads  Talsu novads
 Pagasts  Dundagas pagasts
 Pirmoreiz minēta  1245. g.
 Piešķirts pilsētciemata statuss  1950. g.
 Atņemts pilsētciemata statuss  1990. g.
 Augstums  63 m
 Iedzīvotāji (2022)  1 500


Rakstītajos vēstures avotos Dundagas (Donedange) vārds pirmo reizi minēts 1245. gadā, kad Rīgas bīskaps Nikolajs Domkapitulam dāvinājis 200 akrus zemes. Dundagas vārda nozīmi 1846. gadā gleznotājs Jūliuss Dērings skaidrojis kā "niedru kaktu". 13. gadsimta beigās Dundagā uz mākslīgas salas izbūvēja mūra pili, kuras galvenā funkcija bija kalpot par produktu savāktuvi un glabātuvi līdz to nogādāšanai Rīgā. Pils vairākkārt mainījusi savus īpašniekus. 17. gadsimta beigās to pārbūvēja par muižnieku kungu māju (Dondangen). Pie pils izveidojās apdzīvota vieta. 1931. gadā Dundagai piešķīra biezi apdzīvotas vietas (ciema) statusu, 1950. gadā – strādnieku ciemata (pilsētciemata) statusu. No 1949. līdz 1956. gadam Dundaga bija Dundagas rajona centrs. 2009. gadā Dundaga kļuva par novada centru (līdz tam – Dundagas pagasta centrs).

Dundagā atrodas novada dome, vidusskola, mūzikas un mākslas skola, bērnudārzs, bibliotēka, pasts, luterāņu baznīca. Sociālās aprūpes iestādes ir SIA «Dundagas Veselības centrs», Valsts sociālās aprūpes centrs «Dundaga» un Dundagas aprūpes nams «Stacija».
lv.wikipedia.org

Centrs
Dundaga izsenis bijusi divu jūru novada pārvaldes centrs ar senu pilskalnu pēdām un 13. gs. elpas apdvestu mūra pili centrā. Dundagas vārds saistās ar savulaik Baltijā plašāko pilsmuižas teritoriju ar 15 pusmuižām līdz pat kādreizējai Sīkraga ostai, kuģu būves vietām un Kolkasraga bākām.

Mūsdienās Dundaga ir pagasta centrs, bet teju astoņsimtgadīgā pils – vērienīgu svētku, kāzu izrīcību, vietējo gardumu degustāciju, ērtu un lētu naktsmītņu, mainīgu un pastāvīgu izstāžu, vēl neizmantotu iespēju un atklājumu vieta. Sadarbībā ar Latvijas Medaļu mākslas klubu – Baltijā vienīgā pastāvīgā medaļu ekspozīcija.
 
Daba
Tuvākā apkārtne nav augstiem pakalniem rotāta, taču lepojas ar Dundagas pacēluma nosaukumu. Tuvāk abām jūrām tas slaidā lokā noslēdzas ar senā ledus ezera krasta veidojumu – Šlīteres Zilajiem kalniem. Pa četriem lielākajiem ceļiem braucot no Dundagas abu jūru virzienā, nākas šķērsot ikvienam pamanāmas vērienīgā Zilo kalnu loka rotaļas reljefā. Te dabā var uziet pirmatnējas upju ieleju takas, alu labirintus, izslavētas sēņu vietas, iecienītas medību platības. Turklāt medīt var arī ar binokli un fotoaparātu, patstāvīgi vai kopā ar gidu vērojot kukaiņus, putnus un zvērus. Vērtība par sevi ir Dundagas dižkoki, starp tiem Baltijā otrais dižākais – Rīgzemju ozols – un senā naudas zīmē attēlotais Naudas ozols pils parkā. Bet, ja vēlaties atjaunot personīgo mežu vai papildināt dārzu ar kvalitatīviem krāšņumaugiem, tad iegriezties Dundagas kokaudzētavā, kas piedāvā 300 dekoratīvo koku un krūmu formas.
visit.dundaga.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu