Aka

Aka ir hidrotehniska celtne gruntsūdeņu ieguvei. Ierasti tas ir vertikāls padziļinājums zemē ar nostiprinātām sienām un mehānismu, kas ļauj pacelt ūdeni virspusē. No urbuma aka atšķiras ar to, ka ir daudz platāka, jo lielākoties tiek rakta ar rokām.
lv.wikipedia.org


Aka ir līdz gruntsūdenim izrakta vai izurbta un nostiprināta bedre (tvertne) ūdens ieguvei.
     Tumšs kā akā — ļoti tumšs.
     Laimes aka — loterija, kurā laimestus velk it kā no akas.

tezaurs.lv


Viens no senākajiem un mūsdienās arī lētākajiem ūdens ieguves veidiem ir aka. Tā ir kā ūdens uzkrāšanas tvertne, kurā ūdens ieplūst ilgākā laika periodā no gruntsūdeņiem vai avotiem, kuri nāk no dziļākiem zemes slāņiem, taču pamatā akās ieplūst nokrišņu ūdens, kurš lielā teritorijā pakāpeniski iesūcas gruntī, un pēc tam savācas pa grants, smilšu vai akmeņu veidotām dzīslām vai slāņiem.

Ūdens kvalitāte akā var būt no ļoti labas, līdz pat ļoti sliktai. Rokot aku īpaša uzmanība jāpievērš tās atrašanās vietai, gruntsgabala ģeoloģiskajiem parametriem, ūdens kvalitātei. Lauksaimnieciski aktīvajos rajonos pastāv risks, ka akā var nokļūt minerālmēslojums, pesticīdi, lopkopības un rūpniecības piesārņojums, tāpat akās bieži noslīkst vardes, kukaiņi un grauzēji, kas var radīt nopietnu bakterioloģisko piesārņojumu.

Akas priekšrocība ir dabiska ūdens atdzelžošana, jo lielā ūdens virsma, kas saskaras ar gaisu, dzelzi oksidē pārvēršot to rūsā. Šis oksidējies dzelzs kļūst par mehānisku daļiņu, kas nosēžas akas dibenā, līdz ar to šādam ūdenim dzelzs daļiņu uztveršanai parasti pietiek ar mehāniskā filtra uzstādīšanu.

Jāpiemin, ka lielākoties akās ūdens ir ar paaugstinātu cietības saturu un bieži vien augstu oksidējamību. Tāpēc populāri ir uzstādīt ūdens mīkstināšanas vai organiskas samazināšanas iekārtas.

Latvijā visbiežāk izmantotās ir grodu akas, to dziļums parasti nepārsniedz 10 metrus. Tās var ierīkot arī pašu spēkiem, tomēr pārsvarā tas tiek uzticēts profesionāļiem, kas māk noteikt piemērotāko rakšanas vietu un konkrētās zemes raksturu, lai aka kalpotu ilgi un grodi nenogrimtu. Latvijā dzeramo ūdeni visbiežāk iegūst kvartāra smilšu slānī.

Mūsdienās tiek piedāvāts akas aprīkot ar ūdens sūkņiem, kas nodrošina ūdens apgādi patērētājam. Tomēr akas priekšrocība ir tā, ka avārijas gadījumos, ūdeni var iesmelt vienkārši ar spaini un nav obligāti vajadzīga elektrība un sūknis.
www.udensbuve.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu