Rātslaukums 7, Rīga

Rīgā Rātslaukums 7 atrodas Rīgas Melngalvju nams (vācu: Das Schwarzhäupterhaus) - sākotnēji XIV gadsimta arhitektūras piemineklis, atrodas Vecrīgā pie Rātslaukuma. Celtne vairākkārt pārbūvēta, bet Otrā pasaules kara laikā sagrauta. Mūsdienās Melngalvju nams ir uzcelts no jauna.

Melngalvju nams - feodālā laikmeta arhitektūras piemineklis. Vēstures avotos ēka pirmo reizi minēta 1334. gadā, kad savstarpējo karu laikā Rīgas pilsētu bija ieņēmis Livonijas ordenis (1330—1353). Kopš 15.gs. tas pazīstams kā dzīru nams pie pilsētas tirgus laukuma, pazīstams arī kā "Jaunais nams" un "Karaļa Artura sēta" (tāpat kā Artura sēta Dancigā). Vispirms to īrēja Lielās ģildes tirgotāji, bet 1713. gadā to savā īpašumā iegādājās 1416. gadā dibinātā Rīgas Melngalvju brālība. Melngalvju brālības locekļi bija jaunie un neprecētie ārzemju tirgoņi, kas nebija kļuvuši par namniekiem, toties aktīvi piedalījās saviesīgajā dzīvē.

Lielākās nama pārbūves notikušas 1580., 1619.-1625. un 1886. gadā. Kaut arī ēka tika daudzreiz pārbūvēta, tā saglabāja savu gotisko kodolu: plaša taisnstūrveida svētku zāle otrajā stāvā, vairākstāvu bēniņi un pakāpjveida zelminis. Lielākā pārbūve notika 1619.-1625.g. (būvmeistari, domājams, bija A. un L. Janseni vai B.Bodekers). Z-Eiropas manierisma stilā tika pārveidota galvenā fasāde, papildinātas gotiskā zelmiņa pakāpes ar akmenī kaltiem lentveida dekoriem, skulptūrām, metālkalumiem un pulksteni.

Blakus Melngalvju namam (attēlos kreisajā pusē) 1889.-1891.g. pēc arhitekta Kārļa Johana Felsko projekta uzcēla E.Šmita namu, kuru izīrēja Švābes komercfirmai

1941. gada 28. jūnijā vācu armijas apšaudes rezultātā nami pilnīgi izdega. Pēc kara padomju laikā tika atzīts, ka namus atjaunot nav lietderīgi, un 1948. gadā tā drupas tika saspridzinātas un novāktas. Melngalvu nama skulptūru fragmenti glabājās Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā.

80. gados tā atjaunošanas projektu, pamatojoties uz arhīvos saglabātajiem materiāliem (plāniem, rasējumiem un aprakstiem u.tml.) izstrādāja RPI Arhitektūras un celtniecības fakultātes jauno pasniedzēju grupa. 1991. gadā Sv. Pētera baznīcā tika sarīkota piemiņas izstāde, veltīta Melngalvju namam un biedrībai, 1992. gadā aizsākās arheoloģiskie izrakumi nama vietā, bet 1995. gadā gadā iznāca apjomīgs izdevums par Melngalvju namu un biedrību. Tika uzsākta namu celtniecība, kas pabeigta 1999. gadā.
lv.wikipedia.org
wikimapia.org

 

No nama un biedrības vēstures

Melngalvju nams, sākumā saukts par Jauno namu, celts 1334. gadā. Tas vairākkārt pārbūvēts, sākot ar 1522. gadu, kad pie ieejas tika uzstādīti piedurvju akmeņi līdz pat 19. gadsimta beigām, kad virs nama ieejas parādījās lauvu figūras un piebūves stūrī svētā Jura atveids.

Rolanda skulptūra, viduslaiku Hanzas brīvpilsētu simbols, Rātslaukumā uzstādīta 1896. gadā, tagad atrodas Svētā Pētera baznīcā, bet laukumā apskatāma 2000. gadā izgatavotā kopija.

Nams celts kā sanāksmju un dzīru vieta dažādām Rīgas sabiedriskajām organizācijām, 17. gadsimtā par tā vienīgajiem iemītniekiem kļuva dzīvespriecīgo un uzņēmīgo ārzemju, galvenokārt vācu, tirgotāju brālība – Melngalvju biedrība. Viens no daudzajiem biedrības aizbildņiem bija svētais Maurīcijs, romiešu leģiona komandieris, miris mocekļa nāvē – viņam nocirsta galva, tāpēc mora galvas atveids kļuva par melngalvju pazīšanas zīmi un simbolu, to attēloja arī biedrības ģerbonī. Par krāšņāko Rīgas rotu dēvētā celtne, tāpat kā rātsnams, Otrā pasaules kara laikā pārvērtās drupās. Pēckara gados nenorima interese par Melngalvju namu - tā atjaunošanai tika izstrādāti vairāki projekti. 1991. gadā Svētā Pētera baznīcā tika sarīkota piemiņas izstāde, veltīta Melngalvju namam un biedrībai. 1992. gadā aizsākās arheoloģiskie izrakumi nama vietā, bet 1995. gadā gadā iznāca apjomīgs izdevums par Melngalvju namu un biedrību, tad arī tika uzsākta nama celtniecība. Kopš 1999. gada Rīga atkal lepojas ar atdzimušo celtni. Ir piepildījies vēlējums, kas reiz bijis ierakstīts nama vārtos:

Ja man kādreiz sagrūt būs, mani atkal celiet jūs!
SIA "Rīgas nami" Pasākumu centru pārvalde
Pasākumu centrs - Melngalvju nams
Rātslaukums 7, Rīga
Tālr.: +371 67043678
E-pasts: pasakumucentri@riga.lv
www.melngalvjunams.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu