Putnu paviljons

Putnu paviljons, saukts arī par Drakonu paviljonu, būvēts Alūksnes parkā 19.gs. 40. gados. Tas atradās apmēram 40 m no Alūksnes jaunās pils, tagadējās Pils ielas malā. To licis celt Jaunās pils saimnieks Aleksandrs fon Fītinghofs - Šēls (vācu valodā: Alexander von Vietinghoff genannt Scheel), ievērojot savas sievas vēlēšanos, kura ļoti mīlējusi putnus. Aleksandra fon Fītinghofa - Šēla sieva Putnu paviljonā turējusi vairāk kā 100 dažādu sugu putnu. Starp paviljona metāla balstiem bijis stiepļu žogs. Putnu paviljona izliekto jumtu greznoja drakonu figūras, tādēļ tas arī iesaukts par Drakonu paviljonu.

Restaurācijas projekta ietvaros ir izstrādāta granīta detaļu restaurācijas metodika. Pēc izpētē iegūtiem datiem izstrādāti putnu paviljona metāla konstrukciju rasējumi un citu paviljona trūkstošu detaļu rasējumi.

Restaurētais Putnu Paviljons Alūksnes muižas parkā tika atklāts 2018. gada 27. jūlijā.
www.arh-smits.lv

Putnu paviljonu Alūksnes muižas parkā licis uzbūvēt Aleksandrs Jozefs fon Fītinghofs, tādejādi piepildot savas sievas vēlēšanos. Muižas laikā paviljonā mituši arī īsti putni, tāpēc atklāšanas pasākumā Alūksnes muzejs bija parūpējies par kādu īpašu pārsteigumu. Pasākumu ar savu klātbūtni pagodināja novadniece, cirka māksliniece Aija Balode un viņas baloži.

Atklāšanas pasākumā tika godināti arī meistari, kuri paviljonam ļāvuši atdzimt. Putnu paviljona atjaunošanas mākslinieciskās izpētes un restaurācijas tehniskā projekta autors Laimonis Šmits.  Granīta cokola restaurācijas darbus un putnu barošanas trauka izgatavošanu un uzstādīšanu veica individuālā uzņēmuma “GETA” monumentāli dekoratīvās tēlniecības objektu restaurators – speciālists Genādijs Stepanovs. Sarežģīto metāla konstrukcijas, apšuvuma un dekoratīvo detaļas izgatavoja un montēja SIA “SKAVA M” kalēja amata meistars Māris Sprancis. Uzņēmums SIA “OZOLMĀJAS” veica paviljona novietnes pamatnes sagatavošanu un piegulošās teritorijas labiekārtošanu.

19. gadsimta 40-ajos gados celtais paviljons atjaunots uz oriģinālajiem pamatiem. Sakarā ar to, ka muižas parka apkārtne vairāk nekā pusotra gadsimta laikā ir piedzīvojusi pārmaiņas, paviljonu nevarēja atjaunot tā oriģinālajā atrašanās vietā, tomēr sadarbībā ar Valsts Kultūras pieminekļu inspekciju atjaunotajam objektam izraudzīta vieta laucītē pie parka augšējiem dīķiem.
aluksne.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu