Mati

Mati ir tieva, elastīga struktūra, kas atrodas uz zīdītāju ādas. Matu kopumu, kas atrodas uz ķermeņa, dēvē par apmatojumu, savukārt dzīvniekiem dažreiz dēvē arī par spalvu vai kažoku. Tieši apmatojums ir viena no īpašībām, ar kuru zīdītāji atšķiras no citām dzīvnieku klasēm. Kukaiņiem uz ķermeņa arī ir matiņi, bet tiem ir pavisam cita veida struktūra. Savukārt augu matiņus sauc par trihomām. Ikdienā ar terminu "mati" saprot tikai apmatojumu, kas atrodas cilvēkam uz galvas.

Matu veidošanās
Mati veidojas no matu saknes un to sastāvā ir līdz 90% keratīna. Cilvēka skalpu klāj matu folikuli — to ir vairāk par simts tūkstošiem un tajos no proteīniem tiek veidoti mati. Visvairāk folikulu ir blondu matu īpašniekiem, mazāk folikulu ir brunetiem, bet vismazāk rudu matu īpašniekiem. Cilvēkam piedzimstot, folikuli ir ļoti sīki un veido smalkos, zīdainos bērna matus, bet augšanas procesā — parasti ap 12 gadu vecumu, cilvēkam izveidojas pieaugušā mati.
(lv.wikipedia.org)

Mati klāj gandrīz visu mūsu ķermeni, tikai to struktūra dažādās ķermeņa vietās ir atšķirīga. Mati aug no matu sīpoliņiem, kas atrodas ādā. Mats veidojas, šūnām sīpola pamatnē daloties. Mats vienā mēnesī var izaugt apmēram par 1 cm garāks. Ja sīpoliņam ir apaļa atvere, mats aug taisns, bet, ja atvere ir ovāla vai izliekta, izaug sprogaini vai viļņaini mati.

97% no matu sastāva veido keratīns – viela, kuras sastāvā ietilpst sērs. Lai mati būtu veselīgi, kupli un biezi, ar uzturu jāuzņem pietiekami daudz olbaltumvielas, ja tas netiek darīts, tad mati kļūst trausli, smalki un nespodri. Turklāt uzmanība jāpievērš ne tikai ar olbaltumvielām bagātu produktu uzņemšanai, bet arī tam, kā nodrošināt uzņemto olbaltumvielu uzsūkšanos organismā. Tādēļ uzturam ir jābūt sabalansētam un pilnvērtīgam ar pietiekamu lielu augļu un dārzeņu saturu, jo tas ļaus pilnvērtīgāk darboties gremošanas traktā esošajiem enzīmiem, kas sašķeļ uzturvielas, lai tās varētu uzsūkties organismā.

Lai mati saglabātu savu dabīgo toni, lai kādā krāsā mati arī nebūtu, ar uzturu pietiekamā daudzumā jāuzņem cinks, jo tas palīdz pat atjaunot zaudēto matu toni. Šis mikroelements ādas audos nepārtraukti cīnās ar citu mikroelementu – varu, kuram ir nozīme matu sirmošanas procesā. Ilgstoši lietojot ar cinku nabadzīgu uzturu, daudz ātrāk noris matu sirmošanas process, var rasties arī nervu sistēmas darbības traucējumi un pastiprināti sāk izkrist mati.

Matu veselībai ļoti svarīgi ir B grupas vitamīni: B6, biotīns, folskābe un pantotēnskābe, kas nodrošina dabīgās matu krāsas saglabāšanos un pat atjaunošanos.
(www.irlaiks.lv/health/beauty/hairstyle/article.php?id=2193299)

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu