Kubeseles ala

Kubeseles ala jeb Runtiņala ir smilšakmens ala, kas atrodas Krimuldas pagastā, netālu no Kubeseles pilskalna, Runtiņupītes labajā krastā. Aizsargājams ģeoloģisks objekts. Ietilpst Kubeseles dabas takas kompleksā.

Nosaukums
Kubesele bija viens no Gaujas līvu ciemiem, kura izcelsme, iespējams, saistāma ar līvu valdnieka Kaupo vārdu. Otrs nosaukums saistīts ar nostāstu, ka šajā alā kādreiz dzīvojis līvu labietis Runtiņš.

Apraksts
Alas garums līdz 7,2 m, griestu augstums – 2,9 m. Izveidojusies smilšakmeņos ilgstošas pazemes ūdeņu darbības rezultātā – sufozijas ala, lai gan iespējams, ka ala ir mākslīgi apdarināta vai arī kādreiz cirsta klintī.

Smilšakmeņi sīkgraudaini, tās sienās un griestos horizontālais slāņojums. Pazemes ūdeņiem plūstot caur ūdens caurlaidīgiem sīkiem smilšakmens slānīšiem un plaisiņām, ir nogulsnējies dzelzs hidroksīds, veidojot rūsganu sīku slānīšu kārtojumu. Alas smilšakmens vājais cementējums rada tās iekšpusē labvēlīgus apstākļus smilšakmens sairšanai, sevišķi alas griestu daļā, kur vērojams arī paaugstināts mitrums.
lv.wikipedia.org


Atrodas Krimuldas pagastā, netālu no Krimuldas baznīcas un mācītāja mājas, Runtiņupītes  labajā krastā. Teika stāsta, ka šajā alā dzīvojis lībiešu virsaitis Runtiņš, tāpēc ala dažreiz saukta arī par Runtiņalu.

Ala atgādina 30m 2   lielu istabu ar 1,3 m platām durvīm.Tās garums ir 5 – 6 m, griestu atsegums – 3 m.  Kubeseles ala ir izveidojosies augšdevona Gaujas svītas (D 3 gj) smilšakmeņos ilgstošas pazemes ūdeņu darbības rezultātā (sufozijas ala).

Smilšakmeņi ir sīkgraudaini, vāji un vidēji cementēti. Alas sienās un griestos smilšakmeņos novērojams horizontālais slāņojums. Var redzēt, kā, pazemes ūdeņiem plūstot caur ūdens caurlaidīgiem sīkiem smilšakmens slānīšiem un plaisiņām, ir nogulsnējies dzelzs hidroksīds, veidojot rūsganu sīku slānīšu kārtojumu. Smilšakmens vājais cementējums rada alas iekšpusē labvēlīgus apstākļus smilšakmens sairšanai, sevišķi alas griestu daļā, kur vērojams arī paaugstināts mitrums.  Kubeseles ala ir aizsargājams ģeoloģisks objekts.
krimuldasbaznica.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu