Koka tilts
Koka tilti
Koka tiltos šodien tiek izmantota liela konstruktīvā un materiālu daudzveidība. Daudzas pielietotās statiskās shēmas un tiltu sistēmas ir radušas pirms vairākiem gadsimtiem un tiek sekmīgi pielietotas vēl tagad, citas ir attīstījušās pēdējā laikā izmantojot pēdējos sasniegumus kokmateriālu industrijas attīstībā. Neskatoties uz konstruktīvām atšķirībām visi tilti sastāv no laiduma un balstu konstrukcijām. Laidumu veido konstrukcijas, kas ietver tilta laiduma konstrukciju, klāju, segumu, ietvju, margu un atvairbarjeru konstrukcijas. Koka tiltu laiduma konstrukcijas var iedalīt sešās pamatsistēmās:
• Siju tilti;
• Plātņu tilti;
• Atgāžņu tilti;
• Kopņu tilti;
• Loku un kombinēto sistēmu tilti;
• Iekārtie tilti.
Balsti ir tilta daļa, kuras uzdevums ir slodzi, kas rodas no kustīgās slodzes un tilta virsbūves pašsvara nodot uz pamatnes grunti.
Koka tiltu sistēmas izvēle ir atkarīga no plānotā laiduma garuma, nepieciešamā zemtilta gabarīta un uzdevumā dotās normatīvās kustīgās slodzes lieluma, kā arī dažādiem vietējiem
apstākļiem.
Tradicionāli, nelielu ūdens šķēršļu pārsegšanai, tiek izmantotas sijas. Sijas ir visbiežāk pielietotais koka tiltu konstrukciju veids. Nelielu laidumu - līdz 10 m pārsegšanai, lieto vienkāršas laiduma konstrukcijas, kas bieži vien, sastāv no nelielā attālumā novietotiem apaļkokiem vai šķautņiem. Laidumiem no 10 līdz 30 m un garākiem tiek izmantotas saliktās sijas vai līmētu siju konstrukcijas.
Plātņu tiltus, kas sastāv no dēļu plātnēm visbiežāk pielieto 6-10 m gariem laidumiem.
Atgāžņu sistēmas tilti visbiežāk tiek pielietoti 10 – 30 m gariem laidumiem. Ar atgāžņu palīdzību tiek samazināts garensiju brīvais garums un atvieglota to konstrukcija.
Salīdzinoši lielu laidumu (20 – 70 m) pārsegšanai tiek pielietotas dažādas kopņu sistēmas. Visizplatītākās ir Hava kopnes, kuras veido apaļu vai taisnstūra šķērsgriezuma telpisku stieņu sistēma. Šādās kopnēs stieptie režģojuma stieņi var tikt izgatavoti no tērauda.
Tiek pielietotas arī Tauna dēļu un Lembkes nagloto dēļu kopnes. Tauna dēļu kopnes sastāv no augšējās un apakšējās dēļu joslas un režģojuma, ko veido nelielā attālumā, divās kārtās, slīpi viens pret otru, novietoti dēļi. Atšķirībā no Tauna kopnes, nagloto dēļu kopnes sieniņu veido blīvi, slīpi novietoti dēļi divās kārtās, kas augšā un apakšā ir apvienoti ar dēļu joslām.
Vietās, kur ir labi grunts apstākļi, piemēram, kalnainā apvidū ir izdevīgi izmantot loka veida laiduma konstrukcijas. Loka tiltu laidumi sasniedz 50 m, bet ja tiek izmantotas līmētās konstrukcijas, tad laidums var būt ievērojami lielāks.
Iekārtas koka laiduma konstrukcijas, kuru veido sijas vai kopņu veida laiduma konstrukcija, kas iekārta tērauda trosē. Šāda tilta laiduma garums var sasniegt 80 – 100 m. Lai pārsegtu lielākus laidumus – līdz 60 m un vairāk, var tikt pielietotas kombinētas konstrukcijas, kas sastāv no kopnes un loka elementiem.
Vairāk: www.bf.rtu.lv