Freestyle BMX
BMX var saprast kā motokrosu ar divriteni. BMX nosaukums tiek atšifrēts kā "Bicycle Moto-cross(X)." Šis sporta veids pamatā apzīmē braukšanu ar divriteņiem, kuriem ir salīdzinoši mazas (20 collu) riepas. Braukšana notiek pa grants trasi, kura līdzinās tām, kādas ierasts vērot motokrosā. Pēc internetā atrodamās informācijas BMX esot izcēlies kā jauniešu un bērnu vēlme atdarīnāt motokrosa braucējus un viņu trikus trasē.
Otrs BMX veids, kas daudz labāk piemērots urbānajai videi, ir Freestyle BMX. Šīs izdarības var novērot uz ielām lielākajās pilsētās, kad laukumos, sapulcējas jaunieši un veic dažādus trikus. Freestyle BMX viena no definīcijām ir tā, ka braucēji radoši izmanto BMX divriteņus, lai veiktu ar tiem dažādus trikus un citas lietas, kas neiekļaujas klasiskajā braukšanā pa trasi.
(www.dermatix.lv)
“Interese par BMX (no angļu Bicycle Moto eXtreme) radās jau bērnībā, kad ar draugiem gājām uz skeitparku skatīties, kā puikas braukā ar riteņiem. Pēc tam draugiem un arī pašam parādījās BMX ritenis, un tā aizsākās mana aizraušanās. BMX braukšana iedalās divos veidos: flatland BMX un freestyle BMX. Es nodarbojos ar freestyle BMX jeb brīvo stilu, jo tas ir ekstrēmāks, var lēkāt pa lielām rampām un tramplīniem, bet flatland BMX nepieciešams tikai gluds segums un darbošanās notiek uz vietas, kas mani nepiesaista. Man patīk, ka var veikt dažādus trikus – rotēšanu, riteņa vai stūres griešanu u. tml. Piemēram, triks tailwhip izskatās ļoti iespaidīgi lielos augstumos, jo tu gaisā nokāp no riteņa, apgriez rāmi pa 360 grādiem un tad uzlec atpakaļ. Trikus izpildīt nav viegli, bet, ja ikdienā trenējas un visu laiku tos atkārto, ar laiku var iemanīties visu paveikt gludi. Trenējos katru otro dienu aptuveni 3–5 stundas vienā reizē. Ja ir paredzētas kādas sacensības, protams, trenējos biežāk. Man vislabāk patīk vingrināties, kad ir vēss laiks, jo, kad ir karsti, nekāda dižā braukšana nesanāk. Ziemā trenējos iekštelpās. Lai nodarbotos ar šo sporta veidu, ķivere un ceļu sargi nepieciešami obligāti. Protams, bez traumām neiztikt, bet, ja attiecīgi ievēro drošību un izvēlas atbilstošu inventāru, nopietnu traumu gūšanas risks mazinās. Manuprāt, šajā sporta veidā var trenēties jau agrā vecumā, ja vien vecāki ļauj braukt ar riteni un tev pašam nav bail. :) Ja nav apgūti pamati, kā izlēkt ar riteni, sākumā būs grūti, bet, ja cilvēks jūt sevi uz ričuka, var mācīties trakus trikus. Parasti iesācējus pamāca draugi, kas jau kaut ko prot, vai arī var vērsties pie kāda trenera. Es domāju, ka pats grūtākais šajā sporta veidā, ir saņemties iemācīties kādu triku, kas ir ļoti grūts. Iesācējiem pietiks ar pāris simts latiem, lai sāktu trenēties, bet, kad ir apgūti pamati, izmaksas palielinās dubultā. Šo sporta veidu visbiežāk izvēlas puiši, bet es varu ieteikt to pamēģināt arī meitenēm, jo tas ir labs atpūtas un adrenalīna gūšanas veids.”
(Ainars Liparts; Sasniegumi: 2. vieta Ventspils X spēles 2011; 3. vieta Saldus J.F.X. X-TREME JAM; 2. vieta Liepājas Shed Session.)