Blīgzna

Blīgzna jeb pūpolvītols (Salix caprea) ir vidēji liels koks vai ļoti liels krūms (3-15 m). Pieder pie vītolu dzimtas un agri pavasarī priecē ar skaistajiem pūpoliem - zied pirms lapu plakšanas no marta beigām līdz maijam - ir visagrāk ziedošais vītols jeb kārkls, kā arī ļoti labs, agri ziedošs bišu augs. Latvijā ļoti izplatīts, veido hibrīdus arī ar citām ģints sugām. Pakļaujas arī veidošanai, var audzēt gan grupās, gan kā soliteru. Ir izveidota arī nokarenā forma 'Pendula", tās augstums atkarībā no potējuma augstuma ir 1,5 - 2,0 m. 

Vītolu mizas novārījumu lieto saaukstēšanās slimību, gripas, bronhīta, nierakmeņu un žultsakmeņu gadījumā, bet lielākā devā – reimatisma, artrīta un podagras ārstēšanai, kā arī locītavu sāpju mazināšanai. Ārīgi vītola mizas novārījumu izmanto peldēm alerģisku ādas slimību, psoriāzes, niezes, trofisko čūlu ārstēšanai, skalojumiem mutes dobuma un smaganu iekaisuma gadījumā, acu kompresēm konjunktivīta ārstēšanai. Novārījuma peldes mazina kāju nogurumu, svīšanu un sāpes, īpaši – paplašinātu vēnu gadījumā. Ievākšana un uzglabāšana: Drogai vāc vītola mizu pavasarī (III, IV, V) intensīvas sulu cirkulācijas laikā no jaunajiem zariem. Stādījumos to dara koku vainaga veidošanās laikā. Mizu žāvē parastos apstākļos vai kaltē, nepārsniedzot 60°C temperatūru. Žāvēšanas laikā jāuzmana, lai mizas neieritinātos cita citā, jo tad tās var sākt pelēt un droga var kļūt nederīga. Retāk drogai vāc vītola lapas vasarā un sēklas pēc nogatavošanās (VI,VII). Uzmanību: Lietojot vītola mizu lielās devās un ilgstoši, var rasties žagas, īpaši – gastrīta slimniekiem.

 Informācijas avots: V.Eniņa, H. Rubine Ārstniecības augi. Apgāds Zvaigzne ABC, 2004.

www.horti.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu