Alekšupīte

Alekšupīte, augštecē saukta arī Čūtene, Dzirnavupīte, Pelčupīte, vidustecē Sūre, Sūrupīte, lejtecē arī Alekša upīte, ir Ventas kreisā pieteka Kuldīgas pilsētas teritorijā. Upes izteka Pelču pagastā Kurmāles paugurainē netālu no Upenieku dīķiem augšpus Sūrniekiem. Ietek Ventā 70 m lejpus vecā tilta. Pirms ietekas Ventā izveidots dzirnavu dīķis, lejpus kura dabīgs 4,15 m augsts un 8 m plats ūdenskritums, kas ir augstākais ūdenskritums Latvijā.

Pie dzirnavu dīķa aizsprosta atrodas vecās dzirnavas. Dzirnavas minētas visvecākajos dokumentos par Kuldīgu. Uzskata, ka tās celtas kopā ar pili. Hercoga laikos pils dzirnavās gatavots šaujampulveris. Dzirnavas atjaunoja 1807. gadā un no 1820. līdz 1838. gadam te darbojās papīrdzirnavas. Padomju laikā dzirnavās bija iekārtotas sadzīves pakalpojumu kombināta mehāniskās darbnīcas.

Populārs sabiedriskais pasākums, kas saistīts ar Alekšupīti, ir Alekšupītes karnevāls un Alekšupītes skrējiens.
lv.wikipedia.org

Laivošana pa Alekšupīti

Upes tips: Upe piemērota WW nobraucieniem augstā ūdens līmenī;
Ieteicamās laivas: Kajaki, pūšļi;
 
Braukt Alekšupīti būtu (ir) bezgala amizanti. Alelkšupīte tek tieši caur Kuldīgas centru; tai ir daudz zemu tiltu (tomēr ne tik zemu, lai būtu jāapnes) un garus krastu posmus veido māju sienas. Tā ka sanāk tāds kā urbanizēts kanjons. Upes platums 3-5m, kritums ap 7-8m/km (pēdējos 500 metros pirms Ventas). Par to, kas ir augstāk, trūkst informācijas. Sakritumu utt. praktiski nav. Upe neizskatās arī pārmērīgi netīra. Uz tās ir vairākas mākslīgas ap 0.5m pārgāzes.

Netālu no Ventas uz Alekšupītes ir ap 4-6 m ūdenskritums (literatūrā minēts 4.5m, tomēr dabā izskatās vairāk, jo uz ūdenskrituma ir aizsprosts, kas paceļ augšējo bjefu par kādiem 2m). Ūdenskritums laikam tomēr nav braucams, jo tiltiņš ir ūdens līmenī un apakša izskatās ļoti sekla. Piestāšanai un apnešanai nevajadzētu sagādāt problēmas. Pēc ūdenskrituma līdz Ventai paliek ap 50m, kritums ir liels. Pavisam netālu no Ventas ir dabīgs, ap 0.4m augsts, slīps ūdenskritums.

Alekšupītes braukšanu var (vajag) apvienot ar citu šī reģiona upju braukšanu.
www.campo.laivas.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu